Fortsæt til indhold
Indland

Russisk atomubåd skal sejle igennem Storebælt

Putins ældgamle krigsvåben vækker bekymring hos ekspert.

En kæmpestor ubåd fra Rusland, med navnet TK-208, skal et smut forbi Danmark inden længe. Dens kælenavn er Dmitry Donskoy og skal med sine 172 meter krydse Storebælt til sommer, hvilket bekymrer en ekspert. Det skriver The Barents Observer.

Den begynder sin rejse i den russiske by Severodvinsk, hvor den almindeligvis holder til, og sejler rundt on Norge, ind i Nordsøen og Skagerrak og videre ind i Østersøen. Den afslutter turen i Sankt Petersborg, hvor den skal være en del af militærflådens parade den 30. juli.

Foto: link2run

Ubåden blev oprindelig bygget af Sovjetunionen i 1981 for at sikre muligheden for, at russerne kunne give igen på et atomangreb med fuld styrke. Den kan bære 20 missiler og op til 200 atom sprænghoveder ad gangen. Således kunne krigsbåden gemme sig under den arktiske isoverflade og sørge for et skjult angreb mod fjenden.

Men den planlagte rute gennem det nordiske farvand har skabt bekymring hos den norske atomfysiker Nils Bøhmer. For båden er ikke længere helt ny.

»Jeg er bekymret, når en 40 år gammel atomubåd med to relativt store reaktorer om bord kommer til at sejle langs Norges kyst og ind i Østersøen. Nordiske myndigheder bliver nødt til at kende de præcise tider for rejsen, så de kan forberede sig. Det er også vigtigt at sikre sig, at der ikke er nogen atomvåben om bord,« siger han til The Barents Observer.

Det ville have forkortet turen, hvis ubåden var sejlet igennem Øresund i stedet, men her var vandet ikke dybt nok, da ubåden har en dybde på 12 meter, og Øresund kun kan klare både, der stikker ned til otte meters dybde.

Men ubåden kommer til at sejle synligt igennem Storebælt, så det vil være muligt at tage et smugkig på det gigantiske militærskib, når det passerer broen. Det bliver første gang i flådens historie, at så stor en atomdrevet ubåd skal sejle ind i det Baltiske hav.

Dmitry Donskoy vil blive akkompagneret af den russiske flåde, som vil sende sit største og mest kraftfulde krigsskib, "Pyotr Velikiy", med for også at deltage i flådens begivenhed. Det gigantiske krigsskib vil tilslutte sig turen fra halvøen Severomorsk, som ligger i det nordvestlige Rusland.

Rusland ændrede betegnelsen for de store krigssikibe efter Sovjetunionens fald til "tung missilcruiser", men Vesten har vedholdt den gamle betegnelse "battlecruiser" for at beskrive, at de er de største krigsskibe i verden. Foto: Grigory Sysoev

Krigsskibet er ligeledes atomdrevet og bærer flere forskellige typer våben som torpedoer, jord-til-luft-missiler og krydsermissiler. Ruten er planlagt og mangler kun at blive godkendt og underskrevet af den russiske præsident Vladimir Putin, hvilket forventes at ske i næste måned.