Hjemmeværnets mørklægning af fyringer skaber mistillid
Hjemmeværnet har i forvejen et dårligt ry som »røvere og soldater«. Men det ry forstærkes kun, når korpset lukker ned for alle oplysninger i sagen om de tre hjemsendte grænsevagter, siger eksperter.
Syd- og Sønderjyllands Politi henviser til Rigspolitiet. Rigspolitiet henviser til Hjemmeværnet. Og Hjemmeværnet har ét klart budskab: Vi siger ikke et ord.
Efter at det i denne uge kom frem, at tre hjemmeværnsfolk for nyligt blev fritaget fra tjeneste ved grænsekontrollen, har det været umuligt at få klar besked om, hvad der reelt er sket.
Mange i befolkningen har måske en skepsis omkring, hvad vi som samfund egentlig får glæde af, ved at en flok mennesker render rundt og leger røvere og soldater. Men her havde hjemmeværnet faktisk en god chance for at vise sig fra dets bedste side.Adam Diderichsen, lektor i politividenskab, Aalborg Universitet.
Det eneste,…