Fortsæt til indhold
Indland

Minister: Vi overuddanner de unge

Regeringen afskaffer den tidligere regerings mål om, at hver fjerde skal blive akademiker. Samtidig falder andelen, der vil tage en lang videregående uddannelse.

Morten Vestergaard

I en årrække har målet været, at flere danskere skulle blive akademikere, ud fra devisen jo mere uddannelse, des bedre for Danmark.

De unge har lyttet til budskabet, og andelen af unge, der forventes at få en lang videregående uddannelse, er vokset støt år efter år.

Men nu knækker kurven. Andelen af en ungdomsårgang, der vil blive akademikere, falder fra 30 til 28 pct. For uddannelsesminister Esben Lunde Larsen (V) er det en god nyhed, men han mener, at andelen stadig er for høj.

Han aflyser samtidig den tidligere regerings mål om, at mindst 25 pct. skal blive akademikere.

»At næsten 30 pct. vil blive akademikere, er overuddannelse, når der ikke er nok efterspørgsel på arbejdsmarkedet. Derfor skal vi flytte flere unge over på korte og mellemlange uddannelser,« siger uddannelsesministeren.

Anders Bjarklev, talsmand for rektorerne på universiteterne, er ikke enig med ministeren i, at vi er i færd med at overuddanne vores unge.

»Jeg finder det derfor meget fornuftigt, at ministeren ikke har sat et nyt mål om eksempelvis at reducere optaget på universiteterne,« skriver han i en mail.

Hverken hos Dansk Industri eller Dansk Erhverv er der bekymring over, at andelen af unge, der vil blive akademikere, falder. Herfra lyder det, at regeringen i stedet bør formulere nye mål for, hvor stor en andel af unge der skal tage f.eks. en naturvidenskabelig kandidatuddannelse.

»Der er brug for en indgående diskussion af, hvilke nye mål der skal sættes. Hvis man f.eks. sætter sig mål for, hvor mange studerende man vil have til at tage tekniske og naturvidenskabelige uddannelser, får det også betydning for uddannelsespolitikken fra folkeskolen og frem,« siger underdirektør i DI Charlotte Rønhof.

Esben Lunde Larsen siger, at han den kommende tid vil tale med uddannelserne og erhvervslivet om nye pejlemærker, f.eks. for, hvor mange ingeniører der er brug for.