Fortsæt til indhold
Indland

Partier presser på for ny Irak-kommission

Ny afsløring af samarbejdsaftale med Blackwater får SF og Enhedslisten på banen med krav om at lukningen af Irak-kommissionen annulleres.

Irak-kommissionen bør genoptage sit arbejde nu. Så kort er beskeden efter Jyllands-Posten i dag kan afsløre, hvordan forsvaret i 2007 indgik en aftale med det kontroversielle amerikanske sikkerhedsfirma Blackwater efter, at vagter fra samme firma blot få måneder før havde dræbt 14 mennesker i en massakre.

Folketinget havde tidligere i 2006 op til aftalens indgåelse netop spurgt til forsvarets samarbejde med private sikkerhedsfirmaer og havde der fået at vide af regeringen, at et sådant samarbejde ikke eksisterede. I et efterfølgende notat fra Forsvarskommandoen hedder det, at en sådan formulering godt kunne opretholdes, sådan at man over for offentligheden svarede, at forsvaret for tiden ”ikke” samarbejder med private sikkerhedsfirmaer. En sådan forklaring var ifølge notatet i orden, fordi man kun havde ”en samtale” med det amerikanske private sikkerhedsfirma.

Til det siger tidligere udenrigsminister Holger K. Nielsen fra SF:

”Det er en skandale og det er en skærpende omstændighed, at man laver sådan formulering, når Folketinget rent faktisk tidligere har spurgt ind til det her. Det viser blot, at den Irak-kommission ikke skulle være lukket,” siger Holger K. Nielsen.

Selv siger daværende forsvarsminister Søren Gade fra Venstre i dagens udgave af Jyllands-Posten, at han ikke mener at have gjort noget forkert, fordi Folketinget ikke spurgte til samarbejdet efter aftalen med Blackwater var indgået.

”Du kan sige, hvorfor gør man så ikke det up-front fra ministeriets side. Og der kan du godt sige, at vi ikke ligefrem ruttede med sandheden,” siger han til Jyllands-Posten.

Søren Gade understreger samtidig, at der kun var tale om en uformel aftale – en forklaring som den nu afgåede forsvarsminister Nicolai Wammen også i to omgange har givet til Folketinget.

Et af dokumenterne i sagen er frigivet af den nu nedlagte Irak-kommission. Her står der bl.a., at ”henset til sagens sensitive politiske karakter” har den daværende Forsvarskommando valgt at sætte aftalen med Blackwater i bero, indtil Forsvarsministeriet godkendte den.

Det gjorde det i 2008.

Ifølge aftalen skulle Blackwater komme det danske såkaldte personbeskyttelsesdetachement til undsætning, hvis det under en konvoj blev angrebet i Bagdad. Søren Gade forklarer, at der var tale om et vaskeægte dilemma, hvor han ville gøre alt for at sikre eksempelvis danske diplomaters sikkerhed i Bagdad.

Men den forklaring er ikke god nok for Enhedslistens forsvarsordfører, Nikolaj Villumsen.

”Folketinget kan jo ikke træffe ordentlige beslutninger, når vi ikke får at vide, hvad det egentlig er der foregår. Her havde vi oven i købet spurgt ind til det og så mener jeg faktisk, at Søren Gade burde være vendt tilbage med et korrekt svar,” siger han.