Ung mand stukket ihjel i lejlighed i Korsør
Længere tids uoverensstemmelser mellem to mænd endte med et voldsomt opgør, da den ene trængte ind i den andens hjem - tilsyneladende for at få afgjort stridighederne.
Det fik beboeren til at gribe en kniv og hugge den i maven på den uvelkomne gæst, der efter at være blevet stukket en eller flere gange i maven flygtede ved at springe ud af vinduet.
Beboeren tilkaldte derefter politiet. Da patruljen nåede frem til åstedet, en boligblok i Motalavej i Korsør, fandt betjentene det stærkt blødende knivoffer liggende på fortovet. Den sårede, 25-årige mand blev straks bragt til sygehuset i Slagelse, men det lykkedes ikke lægerne at redde hans liv.
Kriminalpolitiet i Slagelse forsøgte natten til torsdag at få klarlagt årsagen til de to mænds fjendskab og forløbet af det dødelige slagsmål i lejligheden.
/ritzau/