Byggeplaner ved Hovedbanen
Det nye Rigsarkiv ved Hovedbanegården får måske følgeskab af erhvervs- og boligbyggeri.
Københavnerne får måske mulighed for at blive nabo til gamle bøger, skrifter og dokumenter, når det nye Rigsarkiv og Landsarkivet for Sjælland får adresse på et 10 hektar stort område bag Hovedbanegården.
Københavns overborgmester, Jens Kramer Mikkelsen (S), er åben over for, at der også kan bygges et mindre antal boliger på området.
»Det er ikke det mest oplagte boligområde, når der er en bane på den ene side og en stor indfaldsvej til byen på den anden. Det skal tænkes meget nøje igennem, men vi har det med i overvejelserne,« siger Jens Kramer Mikkelsen.
Folketinget vedtog i fjor at placere magasiner for Rigsarkivet og Landsarkivet på den tidligere godsbanegård langs Kalvebod Brygge, hvilket betyder, at de nuværende byggerier - på nær den høje godsbanebygning - skal rives ned.
Til gengæld bliver der mulighed for et op mod 150.000 kvadratmeter nyt byggeri, der primært skal bruges til offentlige formål og serviceerhverv.
»Området ligger meget centralt i byen, og det kan gøres meget kønnere, end det er i dag. Det nye byggeri kan ikke undgå at blive et løft,« siger Jens Kramer Mikkelsen.
Borgerne med på råd
Første skridt på vej mod udviklingen af området bliver en høring frem til den 19. maj, hvorefter DSB og staten indbyder tre arkitektfirmaer til at komme med deres bud på en forløsning af områdets muligheder og fremtidige bebyggelse.
Overborgmesteren opfordrer også borgerne til at komme på banen med deres ønsker.
»Det er vigtigt, at vi udvikler området ud fra en vurdering af det omkringliggende område, muligheder for kreative løsninger og en sund og god sammenhæng med det øvrige Vesterbro. Men det er en meget åben måde at gribe tingene an på og få inspiration fra borgerne. Så jeg ser frem til, at en masse københavnere kommer med deres bud og ideer til området, der jo for mange rejsende i både tog og bil kan blive en både smuk og harmonisk ankomst til Københavns centrum,« siger Jens kramer Mikkelsen.
Ifølge kommunen skal borgernes ideer og arkitekternes idéforslag danne grundlag for et kommuneplantillæg og en lokalplan, der efter planen skal ud i høring i begyndelsen af næste år og vedtages inden sommeren 2005.