Tyrkere kommer nemmere ind i landet
Tyrkere undgår krav om at kende dansk sprog og kultur, hvis de skal familiesammenføres til Danmark.
I modsætning til alle andre indvandrergrupper behøver tyrkere ikke bestå den såkaldte indvandringsprøve, som skal sikre et basalt kendskab til Danmark og det danske sprog.
Ud over at komme nemmere ind i landet slipper tyrkerne også for prøvegebyret på 3.000 kr. pr. forsøg, hvis de skal sammenføres med en herboende tyrker.
Undtagelsen blev i stilhed indført den 12. november og skyldes en associeringsaftale, som Tyrkiet og det daværende Europæiske Økonomiske Fællesskab - nu EU - indgik i 1963 om rettigheder til tyrkiske gæstearbejdere.
Minister kan intet gøre
Integrationsministeriet vurderer derfor, at man ikke kan kræve, at tyrkere går op til prøven, som blev et krav for andre grupper den 15. november.
Integrationsminister Birthe Rønn Hornbech (V) bekræfter undtagelsen, som hun ikke kan ændre.
»Nej, det kan jeg ikke. Det kan jeg kun tage til efterretning,« siger hun.
DF: Regeringstoppen må tage affære
Dansk Folkeparti bryder sig ikke om de lempelige vilkår for tyrkerne.
»Det skurrer i mine ører, at noget, som vi aftaler i det danske folketing og laver forlig om med regningen, bliver lavet om af nogen i EU,« siger integrationsordfører Peter Skaarup, som mener, at regeringstoppen må tage affære, hvis ikke ministeren vil:
»Så må det være nogen fra et højere niveau i regeringen, der fortæller EU-systemet, at Danmark altså har et retsforbehold på dette område.«
Socialdemokraterne mener derimod, at Danmark må følge EU's aftale med Tyrkiet.
Dokumentations- og rådgivningscenteret om racediskrimination kritiserer den tyrkiske særstatus.
»Det er forskelsbehandling,« siger centerdirektør Niels-Erik Hansen.
Fra nytår indføres en række yderligere gebyrer på udlændingeområdet. Også dem slipper tyrkerne for.