Politikere: Livet kan ikke gøres op i penge
<p>Regionernes formand Bent Hansens (S) planer om at nægte at forlænge kræft-, gigt- og sklerosepatienters liv med dyr medicin bliver afvist fra flere sider.</p>
Socialdemokratiets sundhedsordfører Jens Peter Vernersen finder det uacceptabelt, hvis mennesker i Danmark får at vide, at det ikke kan betale sig at forlænge deres liv.
"Jeg er ikke i tvivl om, at dyr medicin er en rigtig investering. Det er også et stort etisk spørgsmål, og efter min mening skal man ikke fravælge at forlænge folks liv," siger han.
Et a-hold og et b-hold
Dansk Folkepartis sundhedsordfører, Liselott Blixt, afviser ligeledes, at samfundet skal foretage en økonomisk prioritering af, hvilke lægemidler, man vil tilbyde patienterne.
"Ført ud i livet vil Bent Hansens forslag reelt være dødsstødet til et offentligt sundhedsvæsen og føre til opdelingen af danske borgere i et a og et b-hold. Det vil henvise borgerne til at tegne private sygeforsikringer, så de kan få den bedste og den nyeste medicin, fordi det offentlige sundhedsvæsen af økonomiske årsager ikke tilbyder den bedst mulig behandling," siger Liselott Blixt, der kalder Bent Hansens tanker for kyniske.
Sluger væksten
Bent Hansens forslag kommer efter en voldsom stigning i udgifterne til medicin i løbet af de seneste år. I 2003 var sygehusenes udgift til medicin 1,8 mia. kr. I år ventes de at lande på 5 mia. kr.
"Udgifterne til medicin vil sluge den vækst, der er til alle andre områder af sundhedsvæsenet. Så enten må der skrues helt op for flere midler til medicin. Eller også må alle, herunder medlemmerne af Folketinget, erkende, at vi er nødt til at prioritere," siger Bent Hansen i dag til Politiken.
Danmark er for langsom
Jens Peter Vernersen mener ikke, at Danmark bruger for mange penge på ny medicin. Tværtimod. Og han mener også, at Danmark er for langsom til at tage ny medicin i brug i forhold til andre europæiske lande.
"Vi er på ingen måde foran i Danmark. Svaret til regionerne er, at hvis de har et problem med at finansiere medicin, må de tage det op med regeringen, når de til sommer skal forhandle ny økonomiaftale med regeringen og Folketinget," siger han.
Op til forhandling
Den konservative sundhedsordfører Vivi Kier vil heller ikke være med til at nægte alvorligt syge medicin, som kan forlænge deres liv.
"Hvis medicinen findes, og den er godkendt, så skal den bruges," siger hun.
Hun erkender, at regionernes udgifter til medicin er steget, men hun opfordrer regionerne til at tage problemet op i de årlige økonomiforhandlinger med staten.
"Jeg kan godt se, at medicinudgifterne fylder en stadig større del af regionernes budgetter, men det må være en del af økonomiforhandlingerne," siger Vivi Kier.
Tilpas mængden
Frem for at nægte alvorligt syge patienter dyr medicin mener hun, at der kunne være noget at vinde ved kun at udskrive medicin, som patienter tager.
"Jeg tror, at der er mange, der har medicin derhjemme, som de slet ikke tager. Måske kunne der være noget at vinde ved at stramme op her i stedet for," siger Vivi Kier.