Regn hele ugen

<p>Trøstelsøs udsigt for feriefolket: Vejrudsigten indeholder regn resten af ugen.</p>

Artiklens øverste billede
Der bliver brug for gummistøvler hele ugen. Foto: Rockphoto

Mens haveejerne kan glæde sig over en ordentlig gang vand til de udtørrede græsplæner, så ser det anderledes trist ud for cykel- og badeturisterne i det danske ferieland. De tørre fakta fra meoteorologerne taler ganske enkelt om vand så langt som vejrprognosen går frem.

Med andre ord står den på regn - i hvert fald frem til lørdag.

Lavtryk fra vest

Det er et lavtryk over de britiske øer og Nordsøen, der trækker et ustadigt vejr med masser af byger med sig ind over Danmark. Sidst på ugen ventes et nyt nordøstgående lavtryk at bevæge sig frem til Nordsøen, og de tilhørende fronter svinger ind over Danmark fra sydvest. Dermed er der fortsat udsigt til ustadigt vejr.

Syd-og sønderjyderne har sammen med sydsjællænderne og folk fra Sydhavsøerne udsigt til de største mængder vand i denne uge, mens bornholmerne ser ud til at slippe billigst, selv om det også skulle blive regnfuldt hen på ugen på "solskinsøen".

Op til 23 grader

Temperaturen i denne uge vil højest kunne svinge sig op til 23 grader i dagtimerne, mens laveste nattetemperatur kan komme helt ned på 10 grader.



Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.