Regeringen afkræves forklaring om uran-sag.
Socialdemokraterne og Enhedslisten afkræver nu regeringen en forklaring på omstændighederne for et dansk salg i 1986 af en uran-stav til Saddam Husseins styre.
Socialdemokraterne er ikke på forhånd alarmerede, men vil for en sikkerheds skyld have undersøgt, om reglerne dengang under Schlüter-regeringen blev overholdt. Enhedslisten, derimod, tager affæren til indtægt for, at Danmark har optrådt som "en slyngelstat" og vil rejse en forespørgselsdebat om sagen i folketingssalen.
På foranledning af Enhedslisten har Statsministeriet oplyst, at Forsøgsanlægget Risø dengang solgte en knap 20 centimeter lang uran-stav til den irakiske atomenergikommission, der skulle bruge staven til en forsøgsreaktor. Udenrigsministeriet og Energiministeriet gav tilladelse til salget på betingelse af et løfte fra irakerne, at de kun ville gøre civilt brug af den og ikke udvikle atomvåben. Sådan en såkaldt neutronradiografi-stav indeholdende 105 gram lavt beriget uran bruges til at undersøge, om brugte brændselselementer fra en atomreaktor er intakte. Så lille en mænge uran betragtes som uanvendelig til militære formål.
Socialdemokraternes udenrigsordfører, Jeppe Kofod, siger, at han vil bede regeringen redegøre for, om Danmark har solgt andre ting til Saddam Husseins styre, der har kunnet bruges både til civile formål og til at udvikle våben.
/ritzau/