Demonstration mod Hizb-ut-Tahrir i København

Den socialdemokratiske politiker Karen Jespersen vil stille spørgsmål til justitsministeren efter en episode søndag eftermiddag i København, da hun af politiet fik at vide, at hun ikke måtte komme ind på parkeringspladsen ved Nørrebrohallen, hvor den ekstremistiske islamiske bevægelse Hizb-ut-Tahrir holdt møde med flere hundrede mennesker.

Karen Jespersen var blandt de cirka 100 danskere og indvandrere, der deltog i demonstrationen vendt mod Hizb-ut-Tahrir.

"Jeg synes, at disse fundamentalister fylder mere og mere med deres særkrav til samfundet. Det er vi nødt til at tage alvorligt. Spørgsmålet er, om Hizb-ut-Tahrir har fået særbehandling, og om det er acceptabelt," siger Karen Jespersen.

/ritzau/

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.