Fortsæt til indhold
Indland

Unge har mindre sex end deres forældre: Vi snakker om samtykke, men ikke om lyst, siger sexolog

Hvis man vil have sex, der er fantastisk, er man nogle gange nødt til at prøve noget nyt, siger Ulla Hinge Thomsen. Og det er der især én udvikling, der kan spænde ben for.

Du kan høre hele interviewet med parterapeut og forfatter Ulla Hinge Thomsen i Jyllands-Postens nyhedspodcast, ”Hvis du vil vide mere”, her:

Sex fylder.

Porno forgrener sig ud i hverdagens afkroge med platforme som OnlyFans, der sidste år fik 50 mio. nye brugere, og der findes et hav af datingapps, hvor en potentiel sexpartner er et swipe væk.

Alligevel viser internationale undersøgelser fra bl.a. USA, Holland og Tyskland, at den unge generation Z, født mellem 1995 og 2012, har mindre sex end deres forældres generationer. Men hvordan kan det være?

Flere unge fra den omtalte årrække besøger sexolog og parterapeut Ulla Hinge Thomsens klinik, og hun ser flere ting, der spænder ben for sex.

For det første er porno rykket få sekunder væk, på en mobiltelefon i lommen, og det er ikke sex, men underholdning, og det kan afskrække. For det andet underholder skærmene konstant og besværliggør den ro, det kræver at have sex.

Og så er der det, hun oplever allermest:

»Det, jeg oplever hos rigtig mange af mine klienter, er, at de overhovedet ikke ved, hvad de har lyst til, for de har ikke prøvet det,« siger hun i en episode af Jyllands-Postens nyhedspodcast, ”Hvis du vil vide mere”.

Der har været et stort fokus på grænser og samtykke, der bl.a. er kommet på skoleskemaet, og det er vigtige emner, slår Ulla Hinge Thomsen fast. Men der er også opstået et behov for, at man italesætter selve lysten, der har indtaget en mindre rolle.

»Vi efterlader dem lidt i, at det er vigtigt, de kan sige nej, og det er det selvfølgelig også. Men hvis de skal have et sexliv, så er der også nogle, der på et eller andet tidspunkt er nødt til at sige ja,« siger hun.

Derfor skal de unge lære, hvordan man mærker et ja. Et måske. Og en gang imellem bevæge sig ud på ukendt land.

»Man kan jo altid diskutere, hvor meget er nok (sex, red.)? Der kan man sige, at det er op til den enkelte,« siger hun.

»Jeg synes, det er et problem, hvis grunden til, at de ikke har sex, er nogle misforståede forestillinger om, hvad sex er og skal være. Hvis det er, fordi de har fået bygget nogle billeder op af sex som noget, der kan blive helt, helt fantastisk, og alt skal være, som det skal være, uden at man også en gang imellem prøver at have noget sex, som ikke endte, som man syntes, det skulle være,« siger hun.

Parterapeut Ulla Hinge Thomsen. Foto: Gregers Tycho

Men det kan jo også bare være, at de unge faktisk helt sundt har lært at sige nej til sex, de ikke har lyst til, og så kun har sex, de har lyst til?

»Jamen hvordan ved de, at de har lyst til det?« spørger hun.

Hun sammenligner det med et lille barn, der sidder ved aftensbordet og insisterer på pastaskruer med tomatketchup. Man skal ikke kræve, at barnet smager den brunkål, barnet slet ikke kan lide. Men hun vil heller ikke selv være den voksne, der siger, at ketchup og pasta er fint.

»For jeg vil gerne åbne verden for det barn, der sidder der. På samme måde vil jeg også godt være den sexolog, der åbner den seksuelle verden igen inden for trygge rammer og siger: Der er altså meget, meget mere end det, du ser i pornofilm, der er meget mere end penetration. Der er alt muligt sjovt i denne her verden. Måske har du lyst til at prøve noget af det?«

Når unge kommer hos Ulla Hinge Thomsen, er rådet derfor, at man taler om sex, udvider forståelsen af, hvad sex er, og at man prøver ting af.

Hvis der er en hård grænse, som brunkål kan være for at blive i madanalogien, er det vigtigt, man siger nej. Men der kan også være en blød grænse, hvor man kan tage skridtet og udforske noget, man måske, måske ikke kan lide.

»Selvfølgelig må de selv bestemme. Men jeg synes, det er ærgerligt, at aktiviteter, som bringer os tættere på os selv og tættere på hinanden som mennesker, får mindre og mindre plads til fordel for noget, der foregår mellem maskiner,« siger hun.

Artiklens emner
Podcast