Dansk nudel-forbud bemærkes verden over
En række nudelprodukter er taget ned fra de danske hylder, fordi forbrugere risikerer »akut forgiftning ved indtagelse«. Det er ikke gået ubemærket hen internationalt.
Et forbud mod stærke nudler har sat Danmark på dagsordenen verden over.
I en pressemeddelelse tirsdag meddelte Fødevarestyrelsen, at en række chilinudler fra mærket Samyang ikke længere må sælges i Danmark. Det skyldes, at capsaicinindholdet i produkterne er så høje, at forbrugerne og især børn risikerer »akut forgiftning« ved indtagelse af produktet.
Man opfordres samtidig til at skille sig af med nudlerne, hvis man allerede har købt dem.
Nudlerne er imidlertid kendt verden over – særligt fra sociale medier – og nyheden er derfor ikke gået ubemærket hen. Store internationale medier som CNN, BBC og The Guardian har alle skrevet om den danske tilbagekaldelse, og på sociale medier bliver der gjort grin med de sarte danske smagsløg.
Blandt andet florerer der et såkaldt meme på det sociale medie X, som gør grin med danskernes lave tolerance.
Nudelprodukterne, der markedsføres som »ekstremt stærke«, er særligt populære på TikTok, hvor børn og unge udfordrer hinanden til at spise nudlerne.
Selv siger producenten, at der ikke er noget i vejen med produktet.
»Vi forstår, at Fødevarestyrelsen tilbagekaldte produkterne, ikke på grund af et problem med deres kvalitet, men fordi de var for krydrede,« siger virksomheden i et svar til BBC og uddyber:
»Produkterne eksporteres globalt. Men det er første gang, de er blevet tilbagekaldt af ovenstående årsag.«
Kan danskerne ikke tåle stærk mad?
Netop formuleringen med, at de danske nudler skulle være »for krydrede« har fået verden over til at gøre grin med danskerne.
Blandt andet på den sociale platform Reddit, hvor brugere har startet en diskussion omkring danskernes sarte smagsløg. En bruger skriver med ironiske undertoner, at:
»Jeg havde en ven fra Danmark, som mente, at en friturestegt reje med sort peber på var for stærk,« skriver BBC.
Men også herhjemme modtages nyheden med skepsis.
Claus Pilgaard, bedre kendte som Chili Klaus, har selv smagt nudlerne, hvilket han beretter om i et interview med P1 Morgen torsdag. Her sammenligner han nudlerne med en »stærk jalapeno«, og samtidig stiller han sig uforstående overfor forbuddet.
»Jeg har svært ved at forstå, at Fødevarestyrelsen kalder det en forgiftning. Jeg forstår, hvis man forsøger at sende et signal til de unge og børn - men jeg synes ikke, at man skal kalde det et forbud,« siger han i P1 Morgen.
De tilbagekaldte nudelprodukter er Buldak Samyang 3 x Spicy & Hot Chicken, Buldak Samyang 2 x Spicy & Hot Chicken og Buldak Samyang Hot Chicken Stew. Produkter, der er tilbagekaldt, må ikke sælges, og Fødevarestyrelsen opfordrer forbrugere til at kassere eller returnere dem til forhandleren.