Gerningsmand fløj hash ind på lukket afdeling med drone
En hashfragtende drone måtte pilles ud af luften på den lukkede afdeling af Sct. Hans Hospital i Roskilde.
Midt- og Vestsjællands Politi leder efter ejeren af en drone, som søndag forsøgte at fragte hash ind på den lukkede afdeling af Sct. Hans Hospital i Roskilde med en drone.
Det oplyser kredsens vagtchef Boye Rasmussen tidligt natten til mandag.
Vagtchefen fortæller, at politiet fik en melding om, at der fløj en drone med en pakke i en snor ind på den lukkede afdeling.
- Der er nogen, som observerer en drone, som kommer flyvende ind over området. Så gætter man selvfølgelig på, at det er nogen, som gerne vil aflevere noget narkotika til dem på afdelingen dernede, siger Boye Rasmussen.
Den tese viste sig at holde stik, da pakken kom i politiets varetægt. Den indeholdt nemlig hash.
- Der var nogen, som greb fat i snoren og holdt dronen, så den ikke kunne komme væk derfra. Så nu har vi dronen og hashen.
Vagtchefen siger, at politiet ikke har haft mulighed for at kontrolveje hashen endnu, men han siger, at der er tale om cirka ti gram hash.
Der er formentlig tale om hash til personligt forbrug, oplyser vagtchefen, men understreger, at situationen alligevel er alvorlig.
- Det er selvfølgelig alvorligt nok, når man forsøger at aflevere narkotika til nogen, som er på en lukket afdeling.
- Men selve måden at gøre det på - der er vi jo ovre i Olsen Banden-stil, når det hænger sådan i en snor på en meters penge under den her drone, siger Boye Rasmussen.
Vagtchefen siger, at der er tale om en forholdsvis dyr drone. Den er cirka 20 centimeter gange 10 centimeter gange 10 centimeter stor.
/ritzau/