Politiet: Flere piger kan være ofre for afpresning på Snapchat

Piger opfordres til at kontakte politiet, hvis de er blevet afpresset af Snapchat-profilen "Phillip.a20".

Københavns Politi har sigtet en 18-årig mand for at have forsøgt at presse piger over hele landet til at fremsende nøgenbilleder på det sociale medie Snapchat.

Der indgår lige nu 11 forhold i sigtelsen, men der kan være flere. Det fortæller politikommissær Nicklas Poulsen fra Københavns Politi i en pressemeddelelse.

- Vi mistænker, at der kan være flere forurettede, som vi endnu ikke har kendskab til.

- Jeg vil derfor gerne opfordre andre piger til at kontakte os, hvis de efter afpresning har fremsendt nøgenbilleder til en ”Phillip.a20”, der har haft skærmnavnet ”Phillip Andersen”, som er et opdigtet navn, siger han.

Politiet har haft en længere efterforskning i sagen. Tirsdag anholdt det så den 18-årige på en adresse i Københavns Sydhavn. Efter afhøring blev han løsladt igen.

Ifølge politiet stod afpresningen på i juni og juli sidste år, hvor piger mellem 11 og 16 år på Snapchat var i kontakt med profilen.

Efter først at have udvekslet enkelte billeder blev pigerne forsøgt afpresset til at fremsende nøgenbilleder. Hvis det ikke skete, ville de andre billeder blive manipuleret og offentliggjort på pornografiske hjemmesider.

Pigerne er fra hele landet.

Hvis man har oplysninger til sagen eller vil indgive anmeldelse, kan man kontakte politiet på tlf. 1-1-4 eller anmelde online på politi.dk.

/ritzau/

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.