I disse fem kommuner er der indtil videre faldet mest regn

Et frontsystem fra vest har siden tirsdag aften sendt store mængder nedbør over landet.

Artiklens øverste billede
Flere politikredse advarede onsdag om store mængder vand på vejbanen. Foto: Bo Amstrup/ Ritzau Scanpix

Regnen er siden tirsdag aften væltet ned over Danmark, særligt Jylland, og har fået flere kommuner til at stille sandsække til rådighed for at undgå våde kældre og oversvømmede udestuer.

Målinger foretaget af DMI kl. 9 onsdag viser, at særligt de syd- og sønderjyske kommuner har fået regn. Det fortæller vagthavende meteorolog Mette Zhang.

På toppen af listen er Tønder Kommune med 21,1 mm siden midnat efterfulgt af Vejen med 21,6 mm. I Esbjerg er der faldet 20,9 mm, i Haderslev 20,1 og i Aabenraa kommune 20 mm.

Lokalt er der ved målestationen i Askov nær Vejen målt 29,5 mm nedbør det seneste døgn.

Brand og Redning i Sønderjylland og Trekant Brand melder om en rolig nat og formiddag med kun enkelte hændelser, hvor der har været brug for beredskabets assistance.

Meget tyder på, at størstedelen af nedbøren er faldet, selvom det dog ikke holder tørt.

»Regnen spreder sig de kommende timer over hele landet. Det, der gav de store mængder regn i Jylland i nat, ligger nu over den østlige del af Sjælland og Sverige og er på vej til Bornholm,« forklarer Mette Zhang. 

Onsdag formiddag ligger et »bånd af nedbør« over over Nordjylland, Østjylland og Fyn, og det bevæger sig videre i sydøstlig retning.

»Der kommer byger i løbet af dagen, men det er svært at sige hvor meget, da det jo er et lokalt fænomen. Så det kan godt regne meget i Esbjerg, men ikke i Varde. Prognoserne for resten af dagen viser, at der kommer et sted mellem 5 og 10 mm lokalt.«

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.