- Opdateret 03/01/2023 kl. 14:20
Beredskabsstyrelsen: Vi følger situationen nøje
DMI har varslet voldsomt vejr og risiko for oversvømmelser i hele Jylland fra tirsdag aften og 24 timer frem.
Selv om solen står fra en skyfri himmel mange steder tirsdag, lurer et par usædvanligt våde dage lige om hjørnet.
Faktisk kan der fra tirsdag aften og et døgn frem falde mere end 30 mm regn, hvilket svarer til godt halvdelen af den samlede normale nedbørsmængde for hele januar.
Derfor er Beredskabsstyrelsen også parat til at rykke ud, skulle borgere få behov for det.
»Vi har et godt beredskab i Danmark, som er klar til at rykke ud, hvis der skulle opstå akutte situationer. Beredskabsstyrelsen er klar til at assistere beredskabsmyndighederne, og vi følger situationen nøje,« fortæller sektionschef i Beredskabsstyrelsen, Hans Bruhn.
Han understreger, at det først og fremmest er de lokale brandmyndigheder, der har ansvaret for de akutte indsatser, men at Beredsskabstyrelsens seks beredskabscentre står parat til at hjælpe, skulle det blive nødvendigt.
»I første omgang er det brandvæsenet, der har førsteindsatserne, og hvis de ikke kan klare det, kan de rekvirere Beredsskabstyrelsen til at støtte indsatsen.«
Han fortæller, at hvis situationen skulle udvikle sig yderligere, kan de lokale beredskabsstabe, bestående af flere myndigheder, aktiveres, for at »danne et overblik over situationen«.
DMI har udsendt et varsel om kraftig regn og voldsomt vejr i hele Jylland fra tirsdag kl. 22 og et døgn frem. Her kan der ifølge DMI komme mellem 30 og 50 mm regn frem mod onsdag kl. 22.
Da jorden i forvejen er mættet af vand efter sne og regn i december, er der lokalt risiko for oversvømmelser. Hvis nogle af de mere pessimistiske scenarier i de nuværende prognoser holder stik, holder DMI et bekymret øje med især det vestlige Jylland og muligvis også Sønderjylland.
Hans Bruhn opfordrer derfor borgerne til at følge Beredskabsstyrelsens råd for at undgå f.eks. vand i kælderen.
Hos Banedanmark lyder meldingen fra Nicolai Smidt Sigsgaard, områdechef for trafikstyringen, at man forventer normal togdrift onsdag.
»Men det er klart, at vi vurderer løbende udviklingen og er klar til at sætte ekstra mandskab ind og kan også reducere i trafikken,« siger han og opfordrer passagerne til at væbne sig med tålmodighed og orientere sig på Rejseplanen.
Under et skybrud i august sidste år skyllede jorden væk under jernbaneskinnerne på en jernbanestrækning ved Kibæk i Vestjylland. Mandag var mandskab Banedanmark til stedet ved en jernbanestrækning nær Herning, da der var meldinger om vand omkring skinnerne.
»Det er derfor, vi monitorer og kan indsætte ekstra beredskab, så området kan besigtiges, eventuelt kan reducere eller helt stoppe toggangen.«
DMI har desuden udsendt et såkaldt forvarsel for snestorm i store dele af Nordjylland, Sjælland og Djursland gældende fra fredag nat kl. 03 til kl. 18 samme dag.
Alt efter hvor et lavtryk placerer sig over Danmark, er det dog endnu uklart, om nedbøren vil falde som regn eller sne.