Selv juleaften skruede danskerne ned for elforbruget

Selv om anden og flæskestegen var i ovnen, blev der denne juleaften brugt 15,6 procent mindre el end i 2021.

Artiklens øverste billede
Danskernes iver efter at spare på elforbruget har tilsyneladende bidt sig fast. Selv juleaftensdag var strømforbruget lavere end samme dag i 2021. Arkivfoto: Jonas Pryner Andersen

Mange danskere har skruet ned for elforbruget som følge af de generelt stigende strømpriser.

Selv 24. december var forbruget af el lavere sammenlignet med juleaften sidste år.

En opgørelse fra Energinet viser, at elforbruget lørdag var 15,6 procent lavere end juleaftensdag 2021. 

- Det overrasker mig at se, hvordan danskerne har sparet, ikke bare hen over året, men også juleaften, siger seniorforretningsudvikler Jesper Kronborg Jensen fra Energinet.

Selv i tidsrummet fra klokken 17 til 20, da mange var i gang med den store julemiddag, var elforbruget mellem 19 og 24 procent lavere end de samme timer i 2021.

Tallene siger ikke noget om, hvorvidt flere har brugt grillen til at tilberede anden eller flæskestegen, eller om risengrøden er kogt færdig i høkasser under dynen.

Men det illustrerer ifølge Jesper Kronborg Jensen en tydelig tendens: At danskerne har fået en langt større bevidsthed omkring elforbruget:

- Når vi ser på det private elforbrug, er det i 2022 faldet med cirka 10 procent sammenlignet med 2021.

- Det er faktisk ret meget, når man tænker på, at flere har anskaffet sig varmepumper og elbiler, siger han.

Ser man på strømforbruget isoleret set for juleaften, hører det med til billedet, at udetemperaturen juleaftensdag gennemsnitligt var højere end sidste år.

Når der er lavere temperaturer, bruges der mere el til opvarmning. 

At juleaften i år faldt på en lørdag frem for en hverdag har ifølge Jesper Kronborg Jensen næppe haft den helt store betydning for, at elforbruget faldt.

24. december er nemlig en dag, hvor industrien som hovedregel holder lukket, uanset om det er en hverdag eller en weekend.

Energinet understreger dog, at opgørelsen for forbruget 24. december er en foreløbig opgørelse.

Erfaringer fra tidligere år viser dog, at usikkerheden højst er fem procent.

Energinet er en statsejet virksomhed, der ejer og udvikler el- og gasnettet herhjemme.

/ritzau/

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.