Ved trin 4 kan vi danskerne ende med slukket strøm til vinter. Vi har lige nået trin 2
Myndighederne er begyndt at føre kampagner med elsparetips, og høje priser er begyndt at få konsekvenser hos virksomheder. Det er ikke længere umuligt at forestille sig strømafbrydelser til vinter – Energistyrelsen fortæller her, hvordan Danmark står rustet.
Elprisen er nu blevet så høj, og presset på energiforsyningen i Danmarks nærområde så stort, at det er relevant at tale om risikoen for, at Danmark i vintermånederne kan ende med at slukke for strømmen i lokalområder i bestemte situationer.
I Energistyrelsen sidder vicedirektør Martin Hansen i spidsen for Center for Forsyning og Beredskab og holder øje med situationen.
Det ligger ham på sinde at sige, at planlagte strømafbrydelser er det værst tænkelige scenarie, og at mere skal gå galt, inden vi havner der. Men det er altså ikke længere utænkeligt, og derfor vil han også gerne forklare, hvordan vi eventuelt kan ende med sorte skærme og kolde ovne.