Brøndby IF: Polske fodboldfans trak knive

Der opstod uro mellem de danske og polske fans efter torsdagens Conference League-kvalifikationskamp på Brøndby Stadion.

Artiklens øverste billede
Til højre på tribunen ses fans fra Pogoń Szczecin under Europa Conference League kvalifikationskamp. Politiet var talstærkt til stede. Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix

Der opstod torsdag aften massive optøjer udenfor Brøndby Stadion, efter at Brøndby IF havde mødt polske Pogon Szczecin i en kvalifikationskamp til Conference League.

Efter kampen, som hjemmeholdet vandt 4-0, stødte fangrupperinger fra begge hold sammen foran stadion. To betjente måtte køres på hospitalet med skader.

Nu sætter den danske fodboldklub selv ord på, hvad der skete.

»Indtil slutningen af kampen i aftes havde vi haft en rigtig god og gnidningsfri afvikling af opgøret. Tingene tog dog en drejning mod slutningen af opgøret, da de polske fans fik væltet hegnet ind mod banen, hvorefter de maskerede sig og trak knive. De fik også tvunget hegnet mod vores østlige tribune op,« udtaler sikkerhedschef Mickel Lauritzen i en pressemeddelelse.

Efter kampen eskalerede urolighederne yderligere, idet de polske fans ifølge Brøndby IF fik væltet et hegn og tiltvunget sig adgang fra deres parkeringsafsnit til det offentlige område bag udebaneafsnittet og »kom i kamp mod politiet og angreb fredelige Brøndby-fans.«

»Dette reagerede andre Brøndby-fans på, hvilket ikke gjorde situationen bedre. Det var en svær situation, som dog blev afviklet til sidst på baggrund af et godt arbejde fra politiet og vores egne kontrollører.«

Klubben roser særligt dens egne kontrollører.

»80% af dem er frivillige, og alligevel stiller de sig i vejen for angribende mennesker med knive for at beskytte vores egne fans på de tilstødende afsnit. Det kan man kun have den største respekt for.«

Se en video af sammenstødene her:

Hov, det her indhold benytter cookies

På denne plads ville vi rigtig gerne have vist dig indholdet, men det kan vi desværre ikke, da du har fravalgt cookies. Vil du se indholdet skal du acceptere Marketing og Statistik, det gør du her: opdater dit samtykke.

Jyllands-Posten arbejder på en kommentar fra Københavns Vestegns Politi.

En polsk mand blev efter optøjerne anholdt og sigtet for vold begået mod en politibetjent. Han fik fredag eftermiddag en straksdom ved Retten i Glostrup, hvor han blev dømt for at have sparket en politimand. Den 46-årige blev idømt 3 måneders ubetinget fængsel.

Politiforbundet var tidligere fredag ude med kras kritik mod fangrupperingerne efter at det kom frem, at to betjente var blevet såret.

Jeg ved snart ikke, hvad jeg skal sige. Det er jo ikke første gang, og det bliver nok heller ikke sidste gang. De der hooligan-idioter ødelægger simpelthen fodboldspillet. Det er politifolkene, som skal lægge krop til det ufattelige had og de der dumheder. Nu er det heldigvis kun to, som er kommet til skade, men på et eller andet tidspunkt koster det nogen livet. En dag går det rivravruskende galt,« sagde forbundsformand Heino Kegel.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.