Tog kokain efter hård dag på jobbet - endte som vanvidsbilist

Hensynet til folks retsfølelse bruges af dommer i Glostrup som begrundelse for at varetægtsfængsle 31-årig.

Et forsøg på at undgå at blive taget for narkokørsel i Ballerup mislykkedes for en 31-årig mand, der i stedet er blevet placeret i en celle i et arresthus.

En dommer i Retten i Glostrup har varetægtsfængslet manden, som politiet sigter for at have udsat politifolk for livsfare og for en stribe overtrædelser af færdselsloven.

Fængslingen i 14 dage begrundes med hensynet til folks retsfølelse. Det oplyser Københavns Vestegns Politi.

20 minutters kørsel i en varebil natten mellem søndag og mandag var så langt ude over love og regler, at han ifølge politiet gjorde sig til såkaldt vanvidsbilist.

I grundlovsforhøret mandag fortalte manden, at han havde taget kokain efter en lang og stressende dag på jobbet. Han gik i panik, da politiet ville stoppe ham, oplyser specialanklager Peter Godsk i Københavns Vestegns Politi om forklaringen.

Men den 31-årige har afvist, at han to gange kørte ind i en patruljevogn og udsatte betjente for fare. Tværtimod var det ham, der blev påkørt af ordensmagten, har han sagt. Og han mener heller ikke, at han kørte over for rødt fem gange.

I alt tre patruljevogne deltog i forsøget på at få den påvirkede bilist til at stoppe. Undervejs blev varebilens venstre fordæk punkteret.

Da der er tale om vanvidskørsel, er varebilen blevet beslaglagt af politiet. Den er leaset, oplyser anklageren.

Hvis den 31-årige senere tiltales for de paragraffer, han umiddelbart er sigtet for, og hvis han dømmes, risikerer han blandt andet at blive frakendt kørekortet.

Desuden er der udsigt til, at staten overtager varebilen fra leasingselskabet.

Reglen om at overtage køretøjer blev indført i foråret 2021. Den er omdiskuteret, fordi indgrebet også rammer ejere, der ikke selv har siddet bag rattet. Problemet skal snart behandles af Højesteret i fire konkrete sager.

Vanvidskørsel var i øvrigt også overskriften på to andre episoder mandag, fremgår det af politiets offentlige døgnrapporter.

I Knabstrup på Vestsjælland var en mand på 66 år kørt ind i en jernbanebom. Og i Grenaa havde en kvinde på 48 år ramt et vejskilt med en varebil. Begge biler er blevet beslaglagt. Det skyldes, at de to bilister skønnes til at have haft en promille på mere end 2,0, og så er der ifølge færdselsloven tale om vanvidskørsel.

/ritzau/

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.