Regeringen har nedjusteret sine forventninger til antallet af ukrainske flygtninge
Færre og færre ukrainske flygtninge rejser til Danmark, oplyser Udlændinge- og Integrationsministeriet.
Allerede en måned inde i krigen forudså regeringen, at antallet af ukrainske flygtninge ville komme til at udgøre et »helt ekstraordinært pres«.
Det sagde udlændinge- og integrationsminister Mattias Tesfaye på et pressemøde den 28. marts.
På det tidspunkt havde de danske myndigheder samlet set modtaget 26.000 ukrainere inklusive børn, der havde søgt om opholdstilladelse eller asyl, siden Rusland invaderede Ukraine 24. februar.
Og flere kunne komme til, lød det.
Regeringen forudså på daværende tidspunkt, at det samlede antal ukrainske flygtninge i Danmark potentielt ville kunne ramme 100.000.
Men en måned efter er antallet af ukrainske flygtninge ikke så højt alligevel, oplyser Udlændinge- og Integrationsministeriet til Jyllands-Posten.
Ministeriet vurderer, at der den 28. april befinder sig i omegnen af 25.000-30.000 fordrevne personer fra Ukraine i Danmark inklusive børn. Ministeriet havde forudset, at man på nuværende tidspunkt ville have modtaget 35-40.000 fordrevne fra Ukraine.
»De fordrevne fra Ukraine udgør allerede på nuværende tidspunkt den største tilstrømning af mennesker, som Danmark har modtaget siden Anden Verdenskrig. Vi kan nu se, at tilstrømningen til Danmark er aftaget markant hen over påsken. Der er også ukrainere, der rejser tilbage,« udtaler udlændinge- og integrationsminister Mattias Tesfaye i en skriftlig kommentar.
Ministeren understreger, at regeringen mener, at antallet af flygtninge fra Ukraine stadig kan stige til 100.000.
»Men det er samtidig helt afgørende, at vi ikke glemmer, at Putins massive ødelæggelser i Ukraine fortsætter. Krigen er fortsat meget uforudsigelig. Ligesom situationen for ukrainerne i Polen har betydning for tilstrømningen til Danmark. Derfor forbereder regeringen sig bl.a. fortsat på, at tilstrømningen af fordrevne fra Ukraine kan blive 100.000, selv om risikoen for sådan et scenarie er lavere end tidligere,« siger ministeren.