Politi øger indsats mod ulovlig hundehandel
Nordjyllands Politis Dyrevelfærdssektionen vil sigte flere for ulovlig hundehandel, oplyser politikredsen.
Nordjyllands Politi vil fremover øge fokus på ulovlig handel med hunde.
Flere købere af importerede hunde skal sigtes, såfremt den hund, de har købt, ikke er registeret ved Fødevarestyrelsen.
Det oplyser Nordjyllands Politi i en pressemeddelelse.
Nordjyllands Politis Dyrevelfærdsenhed har siden sommeren 2019 efterforsket i ulovlig hundehandel, og det har vist sig at mange af de hunde, som sælges på internettet, ikke er født og opvokset i Danmark.
Tidligere solgte udenlandske hundehandlere hunde i Danmark ved at finde såkaldte stråmænd, som solgte hundene som påstået egen avl. De senere år er mange stråmænd blevet strafforfulgt.
Den strategi har hundehandlerne nu været nødsaget til at skifte.
Nu kan man som hundekøber få en udenlandsk hund leveret lige til hoveddøren, og det skal man passe på med, fortæller lederen af Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi, politikommissær Henrik Jensen, i pressemeddelelsen.
- Vi vil gerne have, at man som hundekøber tænker sig godt om, inden man bestiller en udenlandsk hund på nettet.
- Man kan i stedet selv rejse ned til hunden og bringe den hjem helt lovligt. Så kan man også se, hvordan hunden er, og hvor den kommer fra, herunder opvækstforholdene samt se forældrehundene, siger han.
Bøden for ikke at registrere en udenlandsk hund ved Fødevarestyrelsen starter ved 2500 kroner.
/ritzau/