Politiker har politianmeldt tyveri af valgplakater foran den kinesiske ambassade
Thomas Rohden, der stiller op til Regionsrådet i Hovedstaden, hængte søndag 10 valgplakater med det tibetanske flag op uden for den kinesiske ambassade i København. Få timer senere var plakaterne blevet fjernet.
Søndag hængte Thomas Rohden, der stiller op for De Radikale i Region Hovedstaden, 10 valgplakater op foran den kinesiske ambassade i København.
På plakaten står en smilende Rohden ved siden af det tibetanske flag, og budskabet »stop samarbejdet med Kina« er printet med Radikale Venstres lyserøde partifarve.
»Region Hovedstaden har en samarbejdsaftale med Kina, som jeg gerne vil afskaffe. Så det tænkte jeg, at jeg ville lave noget kampagne på,« siger Thomas Rohden, der også er formand for Dansk Kina-Kritisk Selskab.
Han vidste godt, at budskabet – og ikke mindst flaget – ville provokere kineserne, og da han hængte plakaterne op, kom nogle folk fra ambassaden ud og kiggede, fortæller han.
»Jeg kunne godt mærke allerede, da vi hængte plakaterne op, at der begyndte at være virak på ambassaden, og der kom også medarbejdere ud og iagttog, hvad der foregik. Jeg fik da lidt en mistanke om, at det godt kunne være, at de ikke havde tænkt sig at lade dem hænge,« siger han.
Nogle timer senere besøgte Rohdens veninde stedet og kunne fortælle, at valgplakaterne var væk. Og selvom politikeren ikke kender til vidner, mener han at vide, hvem der står bag.
»Plakaterne er udstyret med Tibet-flag. Vi ved, hvordan kineserne har det med det. Det ligger i et ubefærdet villaområde ude i Gentofte. Der går ikke tilfældigvis en person forbi og hiver 10 plakater ned. Der er ingen grund til at gøre os dummere, end vi er. Vi ved, at det er kineserne, der har gjort det,« siger Thomas Rohden.
Derfor har politikeren mandag politianmeldt tyveriet.
Nordsjællands Politi bekræfter at have modtaget en anmeldelse af tyveri af valgplakater begået af en ukendt person foran den kinesiske ambassade.
Politikredsen oplyser, at man i første omgang har vurderet, at der i anmeldelsen ikke var tilstrækkelige oplysninger til, at der kunne indledes en efterforskning. Nordsjællands Politi vil nu kontakte anmelderen for at klarlægge, om der skulle være yderligere oplysninger, som kan bidrage til sagen.
Tirsdag eftermiddag vil Thomas Rohden hænge 10 nye plakater op foran ambassaden.
Er det bare ikke en unødig provokation?
»I Danmark har vi ytringsfrihed. Det kan godt være, at de må pille alle deres plakater ned i Kina, men her i landet har vi lov at sige, hvad vi mener, så længe det holder sig inden for lovens rammer, og jeg mener nu engang, at vi skal stoppe samarbejdet med Kina i Region Hovedstaden,« siger han.
Region Hovedstaden har samarbejdet med Jiangsu-provinsen i det østlige Kina med det formål at skabe erhvervsmuligheder inden for health-tech og jordoprensning. I et svar fra Region Hovedstaden på et politikerspørgsmål fra august 2021 fremgår det imidlertid, at Region Hovedstaden »ikke længere« har et »aktivt samarbejde med Jiangsu-provinsen på det regionale udviklingsområde«.
Men selvom samarbejdet ikke længere er aktivt, mener Thomas Rohden, at regionen af moralske årsager bør opsige samarbejdsaftalen fuldstændigt for at sende et signal.
Thomas Rohden har også nogle mere klassiske valgplakater uden det tibetanske flag, som hænger andre steder i byen.
Jyllands-Posten har uden held forsøgt at få en kommentar fra den kinesiske ambassade.
Udenrigsminister Jeppe Kofod meddelte tirsdag eftermiddag i et skriftligt svar, at han finder billederne fra ambassaden for »umiddelbart bekymrende.« Han afventer dog politiets konklusioner i sagen.
»Generelt vil jeg dog gerne sige, at valgplakater og politiske ytringer er en central del af vores demokratiske tradition. Derfor finder jeg det også stærkt problematisk, hvis i øvrigt lovligt opsatte valgplakater fjernes uanset årsagen. Lovligt opsatte valgplakater skal selvfølgelig respekteres også selvom man ikke er enig i budskabet. Og det vil jeg gerne understrege gælder for alle i Danmark.«