Hospitalerne har udskudt over 50.000 aftaler
I uge 31 blev godt 4.700 behandlinger og aftaler udskudt som følge af den verserende sygeplejerskestrejke.
Landets hospitaler måtte i den forgangne uge udskyde yderligere 4.794 aftaler med patienter.
Det viser de seneste opgørelser for uge 31 fra de fem regioner.
Tallet kommer oven i de godt 49.000 aftaler, der blev udskudt eller aflyst i strejkens første seks uger. Det tæller bl.a. ambulante aktiviteter, planlagte indlæggelser, udredninger, forundersøgelser, behandlinger og kontroller.
Klik på på hver regions markering på kortet nedenfor for at se statistikken:
Strejken brød ud den 19. juni, efter et flertal af DSR’s medlemmer havde stemt nej til først et overenskomstforlig og siden et mæglingsforslag fra Forligsinstitutionen.
Siden har sygeplejerskerne og arbejdsgiverne i Danske Regioner ikke siddet ved forhandlingsbordet. Parterne mødtes onsdag morgen til et såkaldt orienteringsmøde, men mødet kastede ikke meget lys over løsningsmodeller.
Anders Kühnau (S), der er chefforhandler for Danske Regioner, efterlyser et klart krav fra sygeplejerskerne om, hvad de forlanger. Eksempelvis i form af et procenttal for en ønsket lønstigning.
Grete Christensen, som er formand for Dansk Sygeplejeråd, mener omvendt, at det er regionernes lod at komme med et bud på, hvad man vil give for at få sygeplejerskerne tilbage på arbejde.
At det ser svært ud, er de begge enige om. Foreløbig er der ikke sat nye forhandlingsmøder mellem parterne i kalenderen.
»Når vi ikke kan se nogen forhandlet løsning for os, peger det jo på, at nogen andre bliver nødt til at hjælpe os,« sagde Grete Christensen efter mødet med henvisning til Christiansborg.
Hun vil dog ikke lægge sig fast på, om hjælpen i så fald skal være i form af et klassisk regeringsindgreb eller en anden løsning.
Jyllands-Posten har forsøgt at få en kommentar fra beskæftigelsesministeren.
Frem mod den 7. september vil DSR gradvist øge antallet af strejkende medlemmer til ca. 6.500. Det er ventet, at antallet af aftaler og planlagte kirurgiske indgreb vil stige, når hospitalerne formentlig vender tilbage til normalt aktivitetsniveau efter sommerferieperioden.