Fortsæt til indhold
Indland

»Hvis for få lader sig teste, så ville vi skulle begrænse, hvor meget vi kan åbne skolerne«

Tre af fire forældre i ny Epinion-meningsmåling svarer ja til at lade deres skolebørn teste to gange ugentligt. Men der er brug for større opbakning, mener minister.

En »kraftig opfordring om to ugentlige test«.

Det er sådan regeringens retningslinjer lyder til ansatte og elever over 12 år i grundskolen. Og nu viser en meningsmåling foretaget af Epinion for DR, at tre af fire forældre til børn over 10 år er klar til at følge den opfordring.

Men det betyder samtidig, at hver fjerde forælder enten svarer nej eller er i tvivl, når de bliver spurgt, om de vil lade deres skolebørn teste to gange om ugen.

Jeg kan ikke se, hvorfor skolen skal bruge tid på det. Nu er jeg selv lærer, og skal der virkelig sættes undervisningstid af til det? Det er helt hul i hovedet. Skolen bliver jo lavet om til et slags hospital.
Jesper Blendstrup, forælder.

Og det kan sætte en bremse for genåbningen, advarer Børne- og Undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil:

»Der er ingen tvivl om, at der er brug for, at alle lader sig teste. Det er forudsætningen for, at vi kan åbne skolerne. Hvis for få lader sig teste, så ville vi skulle begrænse, hvor meget vi kan åbne skolerne. Det har børnene ikke behov for. De har behov for at komme i skole,« siger ministeren til DR.

Flertal for mere genåbning

Meldingen kommer samtidig med, at presset for at sende børn i hele landet tilbage i skole stiger. Senest har Radikale Venstre og Enhedslisten udtrykt ønske om også at sende de største elever tilbage i skole - et ønske, der deles af SF og en samlet blå blok.

Da skolerne genåbnede for afgangselever i Nord- og Vestjylland og for alle elever på Bornholm og kom med opfordringen om to ugentlige coronatest, fortalte Jesper Blendstrup i Jyllands-Posten, at han havde meddelt sin søns skole, at han ikke gav samtykke til at lade sin 12-årige søn teste, når der på et tidspunkt blev lukket op for mellemtrinnet i Viborg, hvor han bor.

»Jeg kan ikke se, hvorfor skolen skal bruge tid på det. Nu er jeg selv lærer, og skal der virkelig sættes undervisningstid af til det? Det er helt hul i hovedet. Skolen bliver jo lavet om til et slags hospital,« sagde han dengang.

I alt 1.003 forældre har svaret på spørgeundersøgelsen.

Artiklens emner
Epinion