Fortsæt til indhold
Indland

Tusindvis af danskere skal hjem fra udlandet – og alle frarådes at rejse ud

Myndighederne skønner, at op mod 100.000 danskere er i udlandet. De opfordres til at rejse hjem med det samme. Rejsebureauer har indstillet rejser.

Det bliver en kort fornøjelse for de 186 danske turister, der fredag morgen rejste med Bravo Tours til De Kanariske Øer.

En del af dem havde købt rejsen så sent som torsdag, hvor der trods coronafrygt og en nedlukning af Danmark var overraskende travlt på salgskontorerne.

Men nu skal de hjem igen. Samme råd lyder til de op mod 100.000 andre danskere, som befinder sig i udlandet.

Den danske rejsebranche døde fredag eftermiddag, da Udenrigsministeriet meddelte, at rejsevejledningen er ændret.
Lars Thykier, Danmarks Rejsebureauforening

»Lad mig sige det helt klart: Overvejer man at rejse til udlandet, så lad være. Er man på vej til udlandet, så kom hjem hurtigst muligt. Vi skal passe på os selv, og vi skal passe på hinanden, og vi skal hjælpe hinanden med det,« lød det fredag eftermiddag fra udenrigsminister Jeppe Kofod på et pressemøde.

Det skete, efter at Udenrigsministeriet fredag eftermiddag skærpede rejsevejledningen og nu og en måned frem fraråder alle ikke-nødvendige rejser til alle lande i hele verden.

Det vil sige fra fredag den 13. marts og til og med påskeferien, som slutter mandag den 13. april.

»Beslutningen er taget ud fra et hensyn til at stoppe smitte, men også for at undgå, at danskere strander i udlandet, hvis andre lande lukker for udrejse,« siger Jeppe Kofod.

Myndighederne råder alle danskere til at komme hjem fra udlandet hurtigst muligt, medmindre man bor i det land, man er i.

Advarslen gælder alle lande. Også Sverige, Færøerne og alle andre steder i verden.

Vanvittig situation

I Bravo Tours blev beskeden modtaget i en tilstand af chok.

»Det er en vanvittig situation at sætte rejsebranchen i, men det er en beslutning, som er taget ud fra alt det, som er sket i den seneste tid. Det er en alvorlig situation, og det må vi respektere,« siger adm. direktør Peder Hornshøj, Bravo Tours.

Bravo Tours aflyser med øjeblikkelig virkning alle fly – tre afgange fra forskellige lufthavne lørdag til De Kanariske Øer, tre søndag til Tenerife og ét mandag til Fuerteventura.

Bravo Tours henter over de kommende dage gæsterne hjem. Det handler om et par tusinde danskere.

Hos Spies oplyser kommunikationschef Lisbeth Nedergaard, at Spies har et par tusinde gæster i udlandet.

»Vi stopper her og nu alle rejser ud af Danmark, og så lægger vi en plan for, hvordan vi får vores gæster hjem så hurtigt som muligt. Det er ikke en regulær evakuering, så det kommer til at foregå over de kommende dage,« siger hun.

Også hos Apollo havde man fredag aften travlt med at tage konsekvensen af den ændrede rejsevejledning. »Et par tusinde« gæster skal hjem i løbet af de kommende dage, men mange af dem skulle alligevel have været rejst hjem i weekenden.

Andre gæster begyndte deres ferie på Lanzarote fredag, og de får formentlig afkortet deres ferie.

Apollo er et nordisk rejseselskab, og derfor er situationen nu, at alle rejser med Apollo fra Danmark og Finland bliver aflyst, mens rejser fra Sverige fortsætter uændret, da rejsevejledningen ikke er skærpet i Sverige.

»Det er lidt mærkeligt, men nu ved vi da, hvad vi har at forholde os til i Danmark. De seneste uger har været meget usikre, og man vidste ikke, hvilke lande der fra den ene dag til den anden ville komme på den orange liste,« siger kommunikationschef Glenn Bisgaard, Apollo.

60.000 på danskerlisten

60.000 danskere har registreret sig på danskerlisten. Men fordi alle ikke registrerer sig på danskerlisten, skønnes det, at der kan være op mod 100.000 danskere i udlandet.

Erik Brøgger Rasmussen, direktør for Udenrigsministeriets Borgerservice, oplyser, at der er 21.000 aktive danske sim-kort i USA. Der er desuden 10.000 aktive danske sim-kort i Østrig.

I øjeblikket betegner Udenrigsministeriet en række områder som højrisikoområder. De er markeret med rød. Det gælder fire regioner i Italien, hele Iran, dele af Sydkorea, Hubei-provinsen i Kina og Tyrol i Østrig.

For alle andre lande bruger Udenrigsministeriet betegnelsen orange.

Om det siger Erik Brøgger Rasmussen:

»Når vi ikke går i rød, så er det, fordi rød betyder, at man skal hjem og i karantæne. Der er vi ikke. Rejseselskaber og forsikringsselskaber skelner typisk ikke mellem orange og rød. Det udvikler sig meget hurtigt lige nu. Vi forsøger at få danskere hjem, inden det ikke kan lade sig gøre,« siger Erik Brøgger Rasmussen.

I Danmarks Rejsebureauforening er Lars Thykier ikke optimistisk på branchens vegne:

»Den danske rejsebranche døde fredag eftermiddag, da Udenrigsministeriet meddelte, at rejsevejledningen er ændret. Nu er der kun tilbage at betale pengene tilbage for de rejser, som ikke kan gennemføres. Der vil ikke blive solgt en eneste rejse i det næste stykke tid. Det siger sig selv.«