Fakta: Herboende iranere kæmper for løsrivelse fra Iran
Tre medlemmer af gruppen ASMLA er sigtet for spionage i Danmark. Gruppen kæmper for løsrivelse i Iran.
Tre ledende medlemmer af den iranske gruppe ASMLA er blevet sigtet for spionage i Danmark.
Det meddelte PET-chef Finn Borch Andersen på et pressemøde mandag eftermiddag.
Bliv klogere på gruppen her:
* Forkortelsen ASMLA står for Arab Struggle Movement for the Liberation of Ahvas.
* Organisationen kæmper for en selvstændig arabisk stat i det sydvestlige Iran rundt om byen Ahwaz.
* Lederen af organisationen er Ahmad Mola Nissi.
* ASMLA er oprettet i 1999 af Ahmad Mola Nissi og Habib Ahvazi, aktivist fra regionen Khuzestan.
* Organisationen betragtes af Iran som en terrororganisation.
* 22. september 2018 angreb bevæbnede gerningsmænd en militærparade i Ahvaz. Paraden blev afholdt af Irans Revolutionsgarde. 25 blev dræbt, og 70 blev såret. Iran hævder, at ASMLA stod bag angrebet.
* Iran hævdede efter angrebet, at Danmark husede personer, der havde forbindelser til angrebet.
* Politiets Efterretningstjeneste (PET) iværksatte 28. september 2018 den usædvanlige politiaktion, der lammede trafikken i store dele af Danmark.
* 30. september løftede PET sløret for, at aktionen skyldtes, at en iransk efterretningstjeneste havde planer om et attentat i Danmark.
* I den forbindelse blev en norsk statsborger med iranske rødder anholdt Han blev sigtet for at have sat ”iransk efterretningstjeneste i stand til at virke i Danmark”.
* Sigtelsen gælder også medvirken til forsøg på drab på en eksiliraner, der er tilknyttet bevægelsen ASMLA.
* Mandag den 3. februar 2020 kunne PET oplyse, at tre medlemmer af ASMLA er blevet anholdt og sigtet for spionage i Danmark fra 2012 til 2018 til fordel for Saudi-Arabien.
* Samtidig blev det oplyst, at der er en rejst en ny sigtelse mod en føringsofficer i en iransk efterretningstjeneste i sagen om et påstået forsøg på at dræbe en eksiliraner i Ringsted. Han er sigtet for spionage og forsøg på manddrab.
Kilder: PET, DR.