Fortsæt til indhold
Indland

Fem mænd tiltalt i stor sag om bestikkelse i Forsvaret

Fem mænd i alderen 34-51 år er tiltalt i en sag om bestikkelse, medvirken til bestikkelse og mandatsvig af særligt grov karakter.

En sag om mulig svindel for millioner af kroner i Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse er begyndt at rulle.

Torsdag kom det frem at to personer er blevet politianmeldt i forbindelse med Rigsrevisionens undersøgelse af styrelsen.

Og fredag har Midt- og Vestjyllands Politi så meddelt, at yderligere fem personer står tiltalt i en selvstændig sag om svindel og bestikkelse i forbindelse med styrelsen.

Politiet skriver følgende i en pressemeddelelse:

»Anklagemyndigheden ved Midt- og Vestjyllands Politi har rejst tiltale mod to tidligere civilt ansatte hos Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse for at modtage bestikkelse i form af værdier for henholdsvist cirka 1.740.000 kroner og 35.250 kroner.

I samme sag er en tidligere ansat i en entreprenørvirksomhed tiltalt for at have bestukket de to ansatte i forsvaret og for at have begået mandatsvig af særligt grov karakter for mere end 1.100.000 kroner over for sin nu tidligere arbejdsgiver.

Endelig er der rejst tiltale mod to selvstændigt erhvervsdrivende. Ifølge anklageskriftet har de medvirket til bestikkelse og mandatsvig for samlede beløb på henholdsvist 775.000 og 689.375 kroner.«

Anklagemyndigheden vil gå efter fængselsstraffe til alle fem tiltalte. Det er endnu ikke fastsat, hvornår sagen vil gå i gang.

Politiet oplyser til Jyllands-Posten, at sagen, hvor to er politianmeldt, ikke i første omgang er forbundet til sagen, hvor fem nu står tiltalt.

Sagen baseret på Rigsrevisionens arbejde startede, da en civil mand ansat i et mellemstort el-firma i Holstebro i fjor opdagede, at noget var helt galt med Forsvarets indkøb hos firmaet.

Han endte med at tage sagen videre til Rigsrevisionen, som siden har undersøgt sagen nærmere.

Den undersøgelse fremlægger Rigsrevisionen senere fredag, men det er allerede kommet frem, at der vil være massiv kritik af Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse.

Det antages, at den mulige svindel kan være sket, fordi ansatte i Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse i årevis har kunnet bestille varer og tjenesteydelser uden andres indblanding.