Allergiker tag dig i agt - pollentallet eksploderer
Sæsonen for kløende øjne og løbende næse som følge af pollen er begyndt tidligere end normalt - og for fuld styrke.
Det er helt oppe i det røde felt. Pollentallet for både el og hassel.
Det fremgår af dagens pollental hos astma og allergiforbundet.
Faktisk har februar budt på det det højeste pollental nogensinde for begge træsorter.
»Kombinationen af temperaturen, som har været rigtig mild for årstiden, og det blæsende vejr har givet pollenspredningen optimale betingelser, siger biolog Karen Rasmussen, der er leder af pollentællingerne hos Astma-Allergi Danmark til Ritzau.
Og dagens vejrudsigt fra DMI indeholder foruden lovning på sol også en advarsel til pollenallergikerne:
»Dårligt nyt til pollen-allergikerne, da hasselbuskene er begyndt at blomstre,« lyder det.
Om det fortsætter med rekorder afhænger af, hvordan vejret arter sig resten af sæsonen.
Ifølge Sundhedsstyrelsen er cirka hver femte generet af allergi i perioder af året. Det er birk, bynke og græs, der rammer danskerne hårdest.
Der er dog fortsat et stykke tid til en de helt støre syndere blandt allergikere, birken begynder at genere. Den sæson forventes at sætte ind i april.
I maj, juni og juli kommer græspollensæsonen, mens gråbynken rammer i juli og august.
»Det er startet hårdt i år. Men selv om der er potentiale til at producere mange pollen, så er det meget vejrafhængigt for de enkelte arter, hvordan det kommer til at se ud,« siger Karen Rasmussen og fortsætter:
»Forårsvejret kan være omskifteligt, og kommer der meget regn, eller hvis det bliver rigtig koldt igen, vil det også påvirke mængden af pollen,« siger hun.