Vinterbørn i større risiko: Mangel på D-vitamin hos nyfødte øger risikoen for skizofreni
Forskning viser, at nyfødte med mangel på "solskinshormonet" D-vitamin har 44 pct. større risiko for at udvikle skizofreni.
Det lille liv sparker indefra som en kærlig, men smertelig påmindelse om mavens dyrebare bagage. For at give barnet de bedste vilkår til også at sparke fra sig i livet med både stærk psyke og fysik, viser forskning, at D-vitamin er afgørende.
Det har været et mysterium i mange år, hvorfor den psykiske sygdom skizofreni rammer nogle og ikke andre.
Forskere fra The National Centre for Register-based Research på Aarhus Universitet har undersøgt ”solskinshormonet” D-vitamin som mulig årsag til sygdommen.
Studiet viste, at nyfødte med D-vitaminmangel havde 44 pct. højere risiko for at udvikle skizofreni som voksne end nyfødte med et normalt niveau D-vitamin.
Kan vi bare forhindre en eller en halv pct. i at udvikle skizofreni på en billig og sikker måde, bør vi følge den ledetråd.John McGrath, ledende forsker bag studiet og Niels Bohr professor fra Aarhus Universitet
Tidligere forskning har peget på den samme sammenhæng, men det er første gang, at det er undersøgt i så stort et omfang.
»Det ville være en fantastisk udvikling, hvis vi kan forebygge skizofreni på en billig og sikker måde med supplement af vitamin-D. Det her er ikke et bevis på sammenhængen, men det er en fod i døråbningen til at finde ud af, hvad der forårsager skizofreni,« siger John McGrath, ledende forsker bag studiet og Niels Bohr, professor ved Aarhus Universitet og the Centre for Mental Health Research ved the University of Queensland.
Den viden kan være med til at forebygge sygdommen, som 29.000 danskere lider af.
Baseret på studiet vil ca. otte pct. af skizofrenitilfælde kunne undgåes ved at sikre et tilstrækkeligt niveau af D-vitamin under graviditeten og den nyfødtes første levetid.
»Det virker ikke som mange, men for mig er det. Kan vi bare forhindre en eller en halv pct. i at udvikle skizofreni på en billig og sikker måde, bør vi følge den ledetråd. Det er en alvorlig sygdom af en hastende karakter, som er vigtig at forebygge så vidt muligt,« siger John McGrath.
Skizofreni er en hjernesygdom, der endnu ikke er meget viden om. Sygdommen udfolder sig forskelligt, men er karakteriseret ved symptomer som hallucinationer, desillusioner og kognitiv svækkelse, forklarer John McGrath.
Derfor er en mulig sammenhæng mellem D-vitamin og sygdommen et vigtigt skridt mod mere forståelse, siger han.
Han oplyser, at ifølge studier i Danmark har ca. 20 pct. et for lavt niveau af D-vitamin, som især rammer sit bundniveau om vinteren og i foråret. D-vitamin kommer nemlig bl.a. fra sollys, og derfor anslår studiet, at vinterbørn er i størst risiko.
Det afgørende er barnets indtag af D-vitamin fra moren under graviditeten. Det er nemlig i den tidligere levealder, at børn er ekstra udsatte for at pådrage sig skader.
»Lav D-vitamin som nyfødt er et udtryk for morens niveau, hvilket er afgørende for det tidlige foster, da det er her, hjernen udvikler sig allermest,« forklarer Henrik Christesen klinisk professor ved Syddansk Universitet og overlæge på Odense Universitetshospital.
Derfor anbefaler både han og John McGrath, at gravide er opmærksomme på deres ernæring og får D-vitamin tilskud efter Sundhedsstyrelsens retningslinjer.
»Det gør måske kun en lille forskel, men der skal også kun en lille indsats til,« udtaler John McGrath.
Forskerne i studiet har undersøgt 2.602 danske nyfødte i perioden 1981 til 2000. De har gennemgået data fra kun få dage gamle spædbørn, som senere i livet har fået diagnosticeret skizofreni. Disse data er blevet sammenlignet med nyfødte uden en senere diagnose. Det viste sig, at den femtedel, som havde det laveste D-vitamin niveau som nyfødte havde en meget højere risiko for at udvikle skizofreni, end dem der lå højt, forklarer Henrik Christesen.
I videoen nedenfor forklares betydningen af D-vitamin.
Vær ikke bange, men vær opmærksom
Alle gravide bliver anbefalet at tage tilskud af D-vitamin, eftersom det også forebygger andre sygdomme som f.eks. svage knogler.
Det ærgrer mig fordi, det her er det eneste, man kan gøre noget ved for at forebygge sygdommen, og det kan gøres let og billigt.Henrik Christesen klinisk professor ved Syddansk Universitet og overlæge på Odense Universitetshospital.
Desværre er det ikke alle, som er lige opmærksomme på at tage sit skud ”solhormon” under graviditeten, eller efterfølgende altid at sikre den anbefalede mængde til sine børn.
Henrik Christesen stod i 2016 bag en undersøgelse af nyfødtes D-vitamin status. Resultatet var, at næsten hvert andet barn i undersøgelsens 2.000 familier havde for lav D-vitamin status. Dog havde kun hver 6. regulær D-vitaminmangel.
Det vigtigste er under graviditeten. Her så Henrik Christesen til sin overraskelse, at risikoen er 50 pct. højere for en regulær D-vitaminmangel hos flergangsfødende kvinder i sammenligning med førstegangsfødende.
»Det ærgrer mig, fordi D-vitamin er noget at det eneste, man kan gøre noget ved for at forebygge sygdommen, og det kan gøres let og billigt. Der er mange risikofaktorer, man ikke kan gøre noget ved som f.eks. genetik, men det her kan man. Men det skal bare gøres fra under graviditeten, da det er hjernens tidlige udvikling, der er sårbar,« siger han.
Vitaminpiller spækket med D-vitaminer vil derfor ikke kunne fungere som medicin for personer, der allerede lider af skizofreni.
Ifølge John McGrath er det er et positivt studie, der giver anledning til at kunne gøre en forskel.
Henrik Christesen peger bl.a. på, at sundhedsplejersker kan skærpe deres opmærksomhed omkring flergangsfødende kvinder og niveauet af D-vitamin generelt. Han understreger, at før man kan gøre en ekstra indsats fra Sundhedsstyrelsen, skal der mere forskning til. Foreløbig skal man bare følge anbefalingerne.
Hvis man har et barn sparkende i maven, men solen gemmer sig i vintertiden, og vitaminpillerne ikke er blevet slugt helt efter anbefalingerne, skal man dog alligevel ikke frygte for sit barns psyke.
»Man skal ikke være bange, hvis man har glemt sin D-vitamin. Risikoen for skizofreni øges trods alt kun samlet set kun til en lille procent, da det er en sygdom, som meget få udvikler,« siger Henrik Christesen.
John McGrath mener heller ikke, at studiets resultater skal skabe frygt, men fremhæver, at det skal skærpe opmærksomheden på det, man kan gøre for at mindske selv den mindste risiko.
Der er også mange andre årsager, der kan spille ind. Genetik, miljø og infektioner under graviditeten kan også være medvirkende årsager, forklarer han.
Næste skridt for mere viden om D-vitamin
Studiet er det første skridt mod at kunne gøre en forskel, men det kan ikke forklare alt. Man kan nemlig ikke ud fra studiet konkludere, at D-vitaminmangel er en medvirkende årsag til skizofreni, blot at det kan tyde på det.
»Det er en brik i puslespillet, men der er mange andre brikker, som også skal overvejes og undersøges,« siger John McGrath.
Derfor er forskerne fra Aarhus Universitet nu i gang med at måle D-vitamin niveauet hos alle danske børn og undersøger 80.000 nyfødte danske børn, oplyser han. De vil undersøge D-vitamins sammenhæng med ikke kun skizofreni, men flere mentale sygdomme.
Han ledte bl.a. også et studie i Holland, der undersøgte 4.000 gravide. Studiet antydede, at mangel på D-vitamin også påvirkede udviklingen af hjernen og forårsagede autisme.
Den store danske undersøgelse skal kunne afsløre det større billede af vitaminets betydning ved at opbygge beviser og belyse forskellige mentale sygdomme og sundhedsmæssige udfald. Studiet er støttet af Danmarks Grundforskningsfond og forventes færdigt i 2021, oplyser John McGrath.