• For abonnenter

Øjenkontakt med Danmarks øgler

Den danske øgle – markfirbenet – er en komodovaran i det små med krokodillemanerer, for den lægger æg og lader solen klare udrugningen. Og så kan den bide, hvis man ikke passer på.

Artiklens øverste billede
Det er ikke kun skovene, der i april grønnes i Danmark. Også hannerne hos markfirbenene bliver på denne årstid jomfrueligt grønne og signalerer, at der er udsigt til parringer. Foto: Bjarke Huus Jensen

I min drengetid var den første rigtigt varme periode i april et signal til øgledage. Så skulle vi ud og finde markfirben, der var flotte som varaner fra de varme lande.

De grønne hanner var i høj kurs. De var ikke til at holde nallerne fra. Vi fangede dem og nærstuderede dem. Kiggede dem dybt i øjnene og holdt dem op i lyset.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.