Gasrør tværs over Danmark kan bremse lokal vækst
Gasrør på tværs af Danmark kan stoppe befolkningsvæksten, advarer kommuner. Også følsom natur rammes.
En foreslået gasledning, der skal transportere naturgas på tværs af Danmark over Østersøen til Polen, skaber lokale bekymringer langs ruten. Baltic Pipe, som gasledningen hedder, kan sætte befolkningstilvæksten under pres, lyder det fra flere kommuner.
»Vi har planlagt parceller i sydbyen, hvor der er enormt stor efterspørgsel på byggegrunde. Hvis Baltic Pipe kommer ind i det område, vil den smadre udviklingsmulighederne i Kolding Syd fuldstændig. Det vil være en katastrofe,« siger Asger Christensen (V), formand for plan-, bolig- og miljøudvalget i Kolding.
Det statsejede Energinet.dk står sammen med en polsk partner bag gigantprojektet til omkring 12 mia. kr. Årligt skal 10 mia. kubikmeter gas løbe igennem, svarende til fire gange det danske forbrug.
Men flere kommuner er bekymrede. For på begge sider af ledningen etableres en sikkerhedszone på 20 meter, hvor der aldrig mere kan bygges. Det vil f.eks. ramme planlagte parcelhusområder og virksomheder.
I Assens har byrådet udnævnt nabobyerne Tommerup og Tommerup Stationsby til »prioriteret byvækstsamfund«. Det vil linjeføringen spolere, forklarer borgmester Søren Steen Andersen (V).
»Det må anses som uhensigtsmæssigt, at en gasledning skal diktere, hvordan den fremtidige byudvikling kan blive,« skriver han i sit høringssvar.
Middelfarts borgmester, Johannes Lundsfryd (S), påpeger, at »gasledningen grænser direkte op til eksisterende og planlagt bebyggelse i Middelfart by«. Den vil også krydse en »lang række naturområder, vandløb og kulturhistoriske diger«.
Miljøstyrelsen har modtaget omkring 200 indsigelser i sagen. Én af dem kommer fra Michael Jensen, som netop har udbygget sit fynske gartneri for 15 mio. kr. Nu skal gaslinjen gå lige forbi gartneriet, så der ikke kan udvides mere, og Michael Jensen frygter fatale konsekvenser.
»I dag er der jo kun to slags virksomheder: dem, der udvikler sig, og dem, der lukker,« siger han.
Linjen vil også skære igennem adskillige områder med særlig følsom natur.
Projektleder hos Baltic Pipe Sofie Leweson lover at tage de hensyn, der er mulige.
»Vi kan ikke garantere, at vi ikke kommer til at genere nogle mennesker. Men vi vil gøre alt, hvad vi kan, for at minimere det.«