66-årig sigtet for hærværk mod statue af Lise Nørgaard
Også en buste af forfatteren Gustav Wied blev overhældt med rød maling.
En 66-årig mand fra Roskilde er blevet sigtet for at have begået hærværk mod bl.a. en statue af journalist og forfatter Lise Nørgaard.
Det oplyser Midt- og Vestsjællands Politi fredag.
Statuen, der er opstillet i Adelgade i Roskilde, blev den 13. juni overhældt med rød maling. Også en buste af forfatteren Gustav Wied blev farvet rød.
Politiet fandt dengang mindre spor af den røde maling andre steder i Roskilde.
Det er efterforskningen af de to sager herunder gennemsyn af videoovervågning, der har ført til, at den 66-årige er mistænkt for at stå bag.
»Han vil senere blive stillet til regnskab i forbindelse med et retsmøde, når disse to sager skal afgøres sammen med andre sager mod den mistænkte,« lyder det fra Midt- og Vestsjællands Politi i den seneste døgnrapport.
Hærværket mod statuen af Lise Nørgaard, der er placeret på en bænk, blev begået dagen før hendes 100 års fødselsdag.
Statuen blev opført i 2010 og kostede ifølge Kristeligt Dagblad 350.000 kr. Den står i byen, hvor Lise Nørgaard selv blev udlært som journalist på Roskilde Dagblad.