Gibson undskylder hårde ord om jøder
Skuespilleren Mel Gibson underskylder stærke skældsord om jøder, som han lod gå ud over en politimand, der anholdt ham for spritkørsel.
I bilen lå en flaske tequila i en papirspose, og Gibson var synligt beruset, da han fredag blev stoppet i sin Lexus på hovedvejen langs Stillehavet i Californien.
-Jøderne er skyld i alle krige i verden, råbte den berusede Mel Gibson, som selv er troende katolik.
Umiidelbart efter spurgte han betjenten, om han var jøde.
Desuden advarede Gibson højlydt betjenten om , at han ville fortryde det, hvis han anholdt ham:
-For jeg ejer hele Malibu.
Episoden fik yderligere opmærksomhed, da det kom frem, at politiet i Los Angeles havde forsøgt at holde skuespillerens nedladende bemærkninger hemmeligt. Rygtet vil også, ifølge The Guardian, vide, at betjenten blev bedt om at lave sin første rapport om.
Nu undersøges hele affæren af en særlig afdeling.
Mel Gibson har tidligere haft store alkoholproblemer men i en periode har han været under behandling for afvænning.
Hans navn sættes ofte i forbindelse med velgørenhed. Han har petalt for en ny kirke, men han har også støttet politiets fond til fordel for børn af dræbte politifolk.
Gibson har efterfølgende undskyldt, at han optrådte ' som en person helt ude af kontrol'.
-Jeg har kæmpet med alkoholproblemer hele mit voksenliv og fortryder inderligt mit forfærdelige tilbagefald.