Firefox 5 ude i første beta
Mozilla er klar med en beta-version af Firefox 5. På overfladen er der ikke meget nyt.
Udviklingen på nettet går hurtigt. Det har Mozilla også indset og er derfor begyndt at sende nye versioner af deres browser ud langt hurtigere end tidligere. Selvom det ikke er mere end et par måneder siden Firefox 4 blev lanceret, er det således allerede muligt at prøve Firefox 5 i den første beta-version.
Hvor Firefox 4 bød på et væld af nye features ser det dog lidt anderledes ud med Firefox 5. På overfladen er ikke meget nyt at komme efter og for den almindelige bruger, vil der næppe være den store forskel at mærke, bortset fra at det nu er muligt at skifte version direkte fra browseren ved at klikke ”Om Firefox” og vælge den du ønsker.
Udviklerne kan imidlertid glæde sig over lidt flere værktøjer at arbejde med mens der også er foretaget en række fejlrettelser. Udviklingen af Firefox minder således meget om Chrome, hvor nye versioner kommer hurtigere men ikke nødvendigvis byder det de store nyheder hver gang.
Læs også: Nu kan du tale til browseren