Bærbar med indbygget projektor

Fujitsu Lifebook P771 tilbyder et væld af opkoblingsmuligheder og 18 timers batterilevetid.

Artiklens øverste billede
Arbejdscomputeren Fujitsu Lifebook P771 er bl.a. udstyret med en række features, der garanterer, at vigtige dokumenter ikke stjæles eller går tabt. Pressefoto

Står du og savner en bærbar, der ikke står af efter de første par Excel-ark, men er bygget til at kunne arbejde dagen lang, vil Fujitsus nye Lifebook P771 måske lige være noget for dig.

Her er tale om en kompakt lille 12,1" sag, der vejer blot 1,3 kg, men som ikke desto mindre giver lang batterilevetid og med sit modulære koncept er fleksibel at have med at gøre.

Mulighed for ekstra batteri

Fujitsu Lifebook P771 kan arbejde i op til 18 timer mellem opladninger takket være en kombination af det nyeste Intel-chipset, ULV-processor og et effektivt notebook-design med valgfri SSD-harddisk og muligheden for ekstra batteri på den modulære plads. Her kan også tilsluttes et dvd-drev eller slet ingenting, så du i stedet sparer vægt.

Som den første bærbare i verden kan Lifebook P771 også udstyres med indbygget projektor, som ligeledes monteres i den modulære bås. Projektoren er klar til brug på få sekunder, helt uden eksterne kabler.

Projektoren kan bruges på næsten alle overflader. Lysintensitet og keystone-korrektion justeres via indbyggede knapper, og laserstråleteknologi garanterer en superskarp billedkvalitet. Derudover er projektoren både mere støjsvag og robust end en traditionel projektor, hvor pæren let kan blive beskadiget. Og efter en lang arbejdsdag klarer den også opgaven som personlig biograf.

Login med fingeraftryk

Fujitsu Lifebook P771 er oplagt som arbejdscomputer og derfor udstyret med en række features, der garanterer, at vigtige dokumenter ikke stjæles eller går tabt. Advanced Theft Protection er en valgfri fingeraftryksføler, der gør login hurtig og sikker, mens det valgfri Trusted Platform Module giver ekstra databeskyttelse.

Computerens låg er udført i solidt, men let magnesium, og Lifebook P771 har desuden ShockSensor, som beskytter harddisken, hvis den udsættes for slag eller bliver tabt. Det væskeresistente tastatur på Lifebook P771 er en detalje, som blandt andet kaffedrikkere vil sætte særlig stor pris på.

For at sikre at krævende mobile brugere kan være online hele tiden, er Lifebook P771 også spækket med opkoblingsmuligheder som valgfri indbygget 3G/UMTS, WLAN og Bluetooth.

Fujitsu Lifebook P771 er på markedet nu og fås i de danske butikker til omkring 14.000 kr.

LÆS OGSÅ: HP lancerer bærbare i topklassen

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.