Brug computerskærmen som hd-tv
Den nye led-monitor fra Philips kombinerer tv i hd-kvalitet med computeregenskaber.
Tv og computer smelter mere og mere sammen. Med Philips' nye 22" led-monitor, 221TE2L, får du mulighed for at sidde foran computeren og se tv i hd-kvalitet, når du har brug for en pause fra arbejdet eller ønsker at gøre brug af de mange tv-tilbud, der efterhånden er på nettet. Du skifter nemt og hurtigt med touch-teknologi imellem de to funktioner.
Skærmen har full-hd lcd/led-display med en opløsning på 1920x1080p pixels. Led-teknologien giver naturlige farver, og med SmartContrast får du en kontrast på hele 20.000.000:1, hvilket giver et flot sort-niveau med detaljer selv i mørke film.
Skærmen har indbygget tv-tuner og kan håndtere både analoge vga- og hdmi-signaler, og med den touch-sensitive teknologi er det nemt at skifte mellem de forskellige kilder.
SmartImage sikrer, at billedet på skærmen altid er i den rette kvalitet, mens SmartSound vælger de rette indstillinger til lydgengivelse. Mpeg4 hd-tv-signalerne modtages via dvb-t-tuneren, som sikrer, at du er parat til at modtage tv-signaler i de kommende år.
Philips 221TE2L er på markedet nu til en vejledende pris på 1.763 kr. En lignende model - 191TE2 - kommer på markedet i juni 2011 til en pris på 1.389 kr.
LÆS OGSÅ: Touchstyret mediemaskine i ét stykke