• For abonnenter

Auktion til nødhjælp i Asien

Buddene begynder ved 25.000 kr., og pengene går ubeskåret til Læger uden Grænser.

Billedkunstneren Deolinda Fonseca, som i januar udstiller i Jyllands-Postens galleri, har doneret et af værkerne på udstillingen til "Hjælp Asien".

Maleriets titel er "Mutationer", akryl og olie på lærred (180x160 cm). Maleriet kan ses i galleriets åbningstid mandag til fredag fra kl. 9.30 til 16 samt søndage fra kl. 12 til 15.30. Maleriet sælges til højeste bud over 25.000 kr. Bud kan afleveres dels i Jyllands-Postens reception dels indtelefoneres på tlf.nr. 33 30 82 82. Auktionen slutter onsda

Del artiklen