Fortsæt til indhold
Erhverv

Nyt om børsnotering af NNIT lader vente på sig

Novo Nordisk vil først i begyndelsen af 2015 komme med en udmelding om den potentielle børsnotering af NNIT. Det er senere end hidtil udmeldt.

Novo Nordisks helejede dattervirksomhed NNIT, som leverer it-services og -løsninger til life science-industrien internationalt og til store kunder i den private og offentlige sektor i Danmark, vil sandsynligvis først blive børsnoteret i løbet af 2015 - hvis Novo Nordisk altså overhovedet vælger at børsnotere NNIT.

"I januar 2014 oplyste NNIT, at virksomheden på Novo Nordisks anmodning havde igangsat en undersøgelse af mulighederne for en separat børsnotering på Nasdaq Copenhagen. Undersøgelsen pågår fortsat, og en statusopdatering ventes nu at blive kommunikeret i forbindelse med årsregnskabsmeddelelsen for 2014," skriver Novo Nordisk i dagens kvartalsregnskab.

Novo Nordisk meddelte ellers i forbindelse med halvårsregnskabet, at man ville træffe en endelig beslutning inden udgangen af 2014. Det ser altså nu ud til at være udskudt, da Novo Nordisk fremlægger årsregnskab i slutningen af januar 2015. Novo Nordisk har igennem hele forløbet pointeret, at man kun undersøger mulighederne for at børsnotere NNIT, og at man altså ikke nødvendigvis vil vælge at gøre alvor af det.

NNIT omsatte i 2013 for 2,2 mia. kr., og er af analytiker Søren Løntoft Hansen fra Sydbank tidligere blevet værdisat til mellem 3 og 5 mia. kroner uden hensyntagen til evt. gæld i virksomheden.

Medie: Novo udskyder børsnotering