Fortsæt til indhold
Erhverv

Om 40 år må vi ikke længere selv køre bil

Selvkørende biler bliver så dominerende, at almindelige mennesker vil miste retten til at køre bil, mener flere eksperter.

Er du en af dem, der nyder at sætte dig bag rattet i din bil og køre en tur, så skal du nyde det, så længe det varer.

Flere eksperter i både Danmark og USA forudser nemlig, at det kun er på lånt tid, at det er tillad for os mennesker at køre biler på vejene.

"Over 90 pct. af alle ulykker skyldes bilisten. Derfor er det naturligt, at vi, når vi først har pålidelige selvkørende biler på markedet, forbyder førte biler," siger Jens Peder Kristensen, der er direktør i it-konsulentfirmaet KeyResearch, som står bag en række analyser af samfundseffekten af selvkørende biler, til Ingeniøren.

I denne uge har trafikmyndighederne i Californien udstedt det første kørekort til en selvkørende bil. Selvom den første tilladelse er givet, går der dog nogle år inden, at vi kommer til at se selvkørende biler på vejene.

Egil Juliussen, der er direktør og chefanalytiker ved det amerikanske industrianalyseinstitut IHS Automotive spår, at selvkørende biler kommer på markedet omkring 2025.

Og når først billerne bliver sat til salg, vil det ifølge ham gå hurtigt. I løbet af 25-30 år vil selvkørende biler udgøre 90 pct. af markedet for bilsalg. Og når de selvkørende biler bliver almindelige, vil der ifølge Egil Juliussen ikke gå længe, før det bliver forbudt for almindelige mennesker at sætte sig bag rettet.

"Hen mod slutningen af den periode vil ulemperne ved at blande selvkørende og førte biler tilskynde regeringer til at lægge hindringer for salget af menneskeførte biler," siger han.

Selvom en verden udelukkende med selvkørende biler ligger nogle år ude i fremtiden, ser vi allerede i dag elementer af, at bilen overtager styringen.

De store bilfirmaer fortæller da også, at bilerne fremover bliver spækket med kameraer, radarer, ultralydssensorer og lasersystemer, som bilen kan bruge til løbende at analysere omgivelserne og regne ud, om der er fare på færde, så der f.eks. er brug for en automatisk opbremsning.

Thilo Koslowski, der er vicedirektør ved det amerikanske teknologirådgivningsinstitut Gartner, mener, at vi om to år vil se de første delvist selvkørende biler, som må bruges i afgrænsede områder.

Han vurderer, at de første 100 pct. selvkørende biler bliver lanceret i 2020, og at de fra ca. 2026 kan bruges på offentlige veje.

Mens eksperterne forudsiger, at lovgivningen med tiden kommer til at begrænse menneskeførte biler, er det i dag lovgivningen i mange lande, der stopper de selvkørende biler. Ifølge Wienerkonventionen fra 1968 er det nemlig ikke tilladt ikke selv at have kontrol over ens eget køretøj.

I flere lande er lovgivningen dog i gang med at blive lavet om. I Sverige og Storbritannien bliver de delvist selvkørende biler lovlige fra næste år. I USA har staterne Nevada, Florida og Californien allerede givet tilladelse til bilerne.

De selvkørende biler har ikke kun den fordel, at de, når de er færdigudviklet, giver bedre sikkerhed i trafikken. De selvkørende biler kommer også til at betyde mindre trængsel. Beregninger viser nemlig, at motorvejenes kapacitet firedobles, når alle biler er selvkørende.

"Man kan klemme bilerne tættere sammen, fordi bilen foran i forvejen fortæller, at den bremser. Hvad tværretningen angår, vil man kunne lægge tre biler i to spor, fordi styringen er mere præcis," siger Jens Peder Kristensen.

Deltag i debatten: Hvad ville du synes om, at din bil var selvkørende?