Her er børnearbejde mest udbredt
En årlig liste over børnearbejde verden over rummer både godt og skidt nyt.
Hvert år udarbejder det britiske analysebureau Maplecroft en liste over de lande, hvor børnearbejde er mest udbredt, og hvor de lokale myndigheder gør mindst for at forbedre børnearbejdernes vilkår.
Listen fra i år rummer en lang række gengangere fra de seneste år, og især de laveste placeringer er domineret af afrikanske lande.
Mens et land som Kina, der har vækst og fremgang overordnet set, er gået tilbage på listen, viser de sydamerikanske lande forbedringer.
Det er meningen, at listen skal give virksomheder en mulighed for at vurdere, om der er risiko for, at deres produkter vil blive produceret af børnearbejdere.
Afrikansk top 3
Landet med de værste vilkår for børnearbejde er ifølge Maplecroft Eritrea i det nordøstlige Afrika. Landet har oplevet rekordvækst de senere år på grund af især guldforekomster, men det har kun ført til dårligere forhold for børnearbejde i landet.
Efter Eritrea kommer Somalia, der gennem mange år har været plaget af borgerkrig og deraf følgende fattigdom.
Lige efter Somalia finder man DR Congo. Det kæmpestore land i Centralafrika er kendt for utrolig rigdom i form af guld, mineraler og sjældne metaller. Potentielt kunne DR Congo være verdens rigeste land med de ufattelige resurser, der ligger gemt i jorden.
Desværre for befolkningen er tilfældet snarere det modsatte. Børn i DR Congo bruges bl.a. til minearbejde. Det kunne ses i dokumentaren "Blood in the mobile" fra 2010 af danske Frank Piasecki Poulsen, hvor børnearbejdere arbejder i flere dage i træk under jorden for at udvinde stoffer, der bruges i mobiltelefoner.
Resten af listen:
4. Myanmar
5. Sudan
6. Afghanistan
7. Pakistan
8. Zimbabwe
9. Yemen
10. Burundi
Kina dumper ned
Folkerige Kina med stor økonomisk vækst opnåede sidste år en placering som nr. 53, men er i år faldet til en 20. plads på listen, hvor man helst ikke vil ligge i toppen.
Maplecroft vurderer, at omkring 100.000 børn arbejder på landets mange fabrikker.
Analysebureauet medregner dog ikke kun fabriks- og minearbejde i vurderingerne af landene, men også børn, der tvinges ud i prostitution, samt børnesoldater er taget med i betragtningerne.
Trods de verdensomspændende problemer med børnearbejde har den internationale organisation ILO vurderet, at mens der på verdensplan var 246 millioner børnearbejdere i år 2000, er det tal faldet med en tredjedel til 168 millioner børnearbejdere i 2012.