Premierefilm holder liv i Blockbuster
Streaming-tjenester har endnu ikke fat i danskerne, når det gælder de nyeste film.
Trods en dødsdom da streaming-tjenesten Netflix indtog landet i efteråret, lever fysisk filmudlejning endnu.
En af årsagerne er, at Netflix ikke tilbyder det samme udvalg af nye film og serier, som de fysiske udlejere gør.
"Jeg tror, det gik nogle forbrugere forbi, at det primært drejer sig om ældre film i de her abonnementer. Fokus har været på teknikken frem for det konkrete indhold," siger Søren Heilmann, dansk direktør for Blockbuster.
Konkurrenterne kommer
I dag kommer 85 pct. af Blockbusters omsætning fra premierefilm, som oftest ikke findes hos streaming-konkurrenten Netflix.
Men der findes andre streaming-tjenester, som også satser på de nye film og serier, fortæller Claus Bülow Christensen, ekspert i digital distribution.
"Jeg tror, du kan finde langt de fleste af Blockbusters premierefilm hos YouBio og på iTunes. Blockbusters fordel i øjeblikket er, at tjenesterne hverken er særligt udbredte eller veludviklede endnu," siger han.
Digitalisering
I efteråret lancerede Blockbuster selv en abonnementsservice, der gav kunderne mulighed for altid at have 2-3 film hjemme for et fast månedligt beløb.
Det har haft en positiv effekt på antallet af filmtransaktioner, men Søren Heilmann ved godt, at interessen for den fysiske udlejning er faldende.
"Om fem år ser jeg en væsentlig del af vores omsætning komme fra digitale medier, og jeg ser måske vores butiksnetværk tilbyde nogle elektroniske platforme, så forbrugeren kan få en digital filmoplevelse sammen med noget hardware," siger han.
Sidste udkald
Mens digitaliseringen af Blockbuster er allerede gået i gang i andre lande, er det endnu uvist, hvornår selskabet vælger at sende udviklingen til Danmark.
Claus Bülow Christensen lægger ikke skjul på, at timingen er essentiel, hvis Blockbuster vil konkurrere med f.eks. YouBio og Apple TV.
"Det er sidste udkald nu. Blockbuster har et glimrende brand, som er meget velkendt i den danske befolkning blandt dem, der forbruger video. Så hvis de når til markedet i starten af 2013, har de en chance," siger han.