Danmarks største detailkæde dropper pelssalg
Når lageret er sluppet op, er det slut med ægte pels i Bilka og Tøj & Sko.
Dansk Supermarked har besluttet at stoppe med at sælge ægte pels samtlige Bilka- og Tøj & Sko-butikker.
Det bekræfter landets største detailvirksomhed over for Epn.dk.
Føtex-kæden - også under Dansk Supermarked - traf allerede i 2010 en lignende beslutning og har dermed ikke haft ægte pels på hylderne de seneste par år.
Glæder dyreretsgruppe
Hos organisationen Anima bliver beslutningen glædeligt modtaget.
Kampagnekoordinator Thorbjørn Schiønning siger, at Anima i mange år har forsøgt at få Dansk Supermarked til at ændre holdning ved at gøre opmærksom på dyrenes elendige forhold.
"Vi har været i løbende dialog med Dansk Supermarked i mange år. Nu hvor Danmarks største detailkæde stopper deres pelssalg, vil det sandsynligvis hjælpe os med vores videre arbejde med at få modefirmaer til at indføre en pelsfri politik," siger han.
Ikke pelsfri politik
Kommunikationsdirektør ved Dansk Supermarked Monica Bjerrum afviser dog over for Landsbrugsavisen, at der er tale om en "principiel beslutning", og hun siger, at Dansk Supermarked ikke har indført en pelsfri politik.
Beslutningen om at droppe salget af ægte pels i Bilka og Tøj & Sko skyldes derimod manglende kundeefterspørgsel efter disse varer, siger hun til Landbrugsavisen.
Dansk Supermarked vil fortsat have ægte pels på hylderne i koncernens to Salling-varehuse i Aarhus og Aalborg.
Kummerlige forhold
Anima har tidligere sammen med TV 2 og Ekstra Bladet været med til at afsløre kummerlige forhold på danske minkfarme.
Afsløringer, der i sin tid skabt heftig debat i medierne og førte til en strid mellem TV 2 og de danske minkavlere.
Danmarks er verdens største producent af minkskind.
Branchen omsætter for omkring syv mia. kr. årligt.