Investorer: Danske aktier er langt bedre end deres rygte
Trods dumpeplads blandt alle verdens aktiemarkeder er der stadig pæne afkast at hente i Danmark, lyder det fra tre, som det er lykkedes for.
Det er ikke pæne ord, der hægtes på det danske aktiemarked for tiden.
Danske aktier har i år klaret sig værst af alle i internationale sammenligninger. Nedturen føres an af Novo Nordisk, men også andre spydspidser som Ørsted og DSV har fået klø i år. Der er dog investeringshuse, som stadig henter pæne afkast på danske aktier.
Forleden sendte Deutsche Bank en note ud til tusindvis af internationale investorer om årets udvikling på 47 aktiemarkeder. Dårligst af alle og langt efter nummer næstsidst lå Danmark.
Nedturen har ramt danske aktier de seneste to-tre år, efter at markedet gennem mange år er blevet handlet op til at være blandt de dyreste i verden. Overprisen blev forklaret med de mange danske kvalitetsselskaber. Den overpris er nu væk i mange selskaber.
Mermaid Asset Management Fondsmæglerselskab med 3,4 mia. kr. under forvaltning og rådgivning er bl.a. eksperter i nordiske aktier. Og her kan man ikke genkende, at det danske marked skulle være så skidt.