Fortsæt til indhold
Erhverv

»Det er tydeligt, at det er et lovløst område, og de sidder bare på deres hænder«: Boligordfører sender bredside mod regeringen

Der skal sættes en stopper for den måde, Airbnb driver forretning i Danmark på – og det hellere i dag end i morgen. Sådan lyder den klare melding fra boligordfører og næstformand i Folketingets Boligudvalg, Sigurd Agersnap.

»Man er medskyldig, når man som platform faciliterer det her.«

Sigurd Agersnap (SF) kan hurtigt hidse sig op, når snakken falder på Airbnb og det lyssky Airbnb-netværk, som Martin Kirkemann Fisker under dæknavnet ”Bente” bedriver gennem platformen.

Boligminister Morten Dahlin (V) har lovet at kigge på sagen og reglerne for Airbnb. Men hvis regeringen ville, kunne den gøre noget ved det inden for få uger, mener Sigurd Agersnap.

Han har allerede de første løsninger på problemet klar.