Bedrageridømt direktør anker sin sag
Dansk tidligere direktør i svensk bank blev først frifundet og siden dømt for bedrageri. Nu har hun anket.
Danske Birgitte Bonnesen, som er tidligere topchef for den svenske bank Swedbank, har anket den fængselsdom for bedrageri, hun fik i Sverige tidligere i år, til den svenske højesteret.
Det oplyste hendes advokat, Per E. Samuelsen, mandag eftermiddag til det svenske medie Dagens Nyheter.
I september i år blev hun i Svea hovrätt, som svarer til den danske landsret, idømt fængsel i et år og tre måneder for groft bedrageri.
I januar 2023 blev Bonnesen frifundet ved byretten i Stockholm, men anklagemyndigheden ankede frifindelsen.
Hun var tiltalt for groft bedrageri og subsidiært markedsmanipulation og læk af insiderviden i januar 2022.
Sagen drejer sig om en række udtalelser om, at banken ikke havde de hvidvaskproblemer, som senere er blevet afsløret i SVT-udsendelsen ”Uppdrag granskning”.