Vil du sælge din ejerlejlighed? Her skal du måske vente
Hvis man har en stor og dyr ejerlejlighed med en tilsvarende stor skatterabat på, kan det give mening at holde fast i den, mener boligøkonom.
Mange ejerlejlighedsejere i de dyreste områder i og omkring København har revet til salg-skiltene ud af vinduerne i løbet af 2024. Måske skal de vente med at sætte dem i klemme i vinduesrammen igen.
Det mener Nykredits boligøkonom Mira Nielsen.
København fylder godt og vel 40 pct. af ejerlejlighedsmarkedet. Derfor betyder det noget for det samlede ejerlejlighedsmarked, når der sker forandringer der. 2024 har i den grad været et år hvor især markedet i København har været i fokus, og ejerlejlighedsejere har været ret tilbageholdne med at sætte deres bolig til salg.
»Mange prøvede op mod årsskiftet inden skæringsdatoen for de nye og højere boligskatter at få solgt lejligheden, men nåede det måske ikke og har droppet at sælge i en tid, hvor markedet er præget af forholdsvis få handler, og der fortsat er et nedadgående pres på priserne,« siger Mira Lie Nielsen.
Har man en stor og dyr ejerlejlighed med en tilsvarende stor skatterabat på, kan det give mening at holde fast i den, hvis ikke man er villig til at give sig nævneværdigt på prisen, mener hun.
»Det kan opleves som et tab at skulle sælge til en betydeligt lavere pris, end tilfældet var eksempelvis for år tilbage inden rente- og skattestigninger,« siger Mira Lie Nielsen.
Selvom salgspriserne har overrasket til den positive side ved kun at være faldet meget lidt i 2024, vil der formentlig skulle ske yderligere prisfald, hvis antallet af handler skal højere op i gear inden for kort tid, vurderer Nykredits boligøkonom.
Det er en normal del af boligmarkedets cyklus, at udbuddet af boliger stiger hen over foråret og sommeren, hvor boliger generelt tager sig bedst ud, og prisniveauet normalt også er højest.
Renses udviklingen for sæsonens betydning, er der fra maj til juni fortsat stigende udbud af huse på 1,2 pct. og sommerhuse 2,3 pct. Men efter sæsonkorrektion falder udbuddet af ejerlejligheder til salg i juni med 1,6 pct.
Udbuddet af ejerlejligheder er på landsplan faldet i tre ud af årets seks måneder og udvikler sig dermed anderledes end resten af boligmarkedet.
»Det er iøjnefaldende i sig selv, men udviklingen i udbuddet i København By - inklusive Frederiksberg - er særligt iøjnefaldende. I København var udbuddet kraftigt stigende frem mod årsskiftet, men siden da er det faldet tilbage og der har efter sæsonkorrektion således været faldende udbud i alle seks måneder af 2024,« konstaterer Mira Lie Nielsen.