Pensiondanmark har stemt imod: Jakob Stausholms lønpakke er steget med 203 pct.
Jakob Stausholm har i flere år været topchef i mineselskabet Rio Tinto.
Jakob Stausholm er én af de højest placerede danskere i internationalt erhvervsliv.
Som topchef for ét af verdens største mineselskaber, Rio Tinto, står han i spidsen for 57.000 ansatte og en årlig omsætning på 54 mia. dollars.
Jakob Stausholm er også indehaver af en lønpakke, som på et par år er steget med 203 pct.
Værdien af lønpakken var i 2021 på 2,8 mio. pund. I fjor bevægede lønpakken sig op på en værdi af 8,5 mio. pund, svarende til knap 74 mio. kr.
Heraf var Stausholms grundløn på 13 mio. kr. i 2023.
Den samlede aflønning til Jakob Stausholm har fået Pensiondanmark til at stemme imod lønpakken på Rio Tintos generalforsamling i maj.
»Vi synes, at Jakob Stausholm har ydet en rigtig god indsats som CEO i Rio Tinto, og vi synes også, at der er flere fornuftige elementer i den nye måde, hvorpå hans lønpakke er sammensat, herunder hensynet til selskabets klimaaftryk. Men der er fortsat visse uhensigtsmæssigheder, og vi valgte derfor efter dialog med vores rådgiver at stemme imod den samlede pakke,« siger Jan Kæraa Rasmussen, chef for ESG og bæredygtighed i Pensiondanmark, i en udtalelse til Finans.
Pensiondanmark har ikke ønsket at uddybe, hvilke »uhensigtsmæssigheder« der er i 55-årige Jakob Stausholms lønpakke.
Ifølge Pensiondanmarks seneste aktieliste har pensionskassen aktier for knap 80 mio. kr. i Rio Tinto.
Pensiondanmarks syn på Jakob Stausholms lønpakke deles dog ikke af mange medinvestorer. Et stort flertal vendte således tommelfingeren op til lønpakken og den generelle lønpolitik på minegigantens generalforsamling.
Deriblandt var en anden dansk pensionskasse, Velliv, som har Rio Tinto-aktier for omkring 175 mio. kr.
»Aflønningen er på linje med sammenlignelige selskaber, hvorfor vi ikke har planer om at forfølge sagen yderligere,« siger Sandra Metoyer, chef for bæredygtige investeringer i Velliv, i en skriftlig udtalelse.
Hun hæfter sig ved, at Jakob Stausholms løn er steget så meget, fordi han har leveret på parametre opsat af bestyrelsen for variabel aflønning, og at den overvejende del af lønhoppet skyldes en præstationsafhængig tildeling af aktier.
PFA, der har aktier for omkring 250 mio. kr. i Rio Tinto, har »tillid til, at bestyrelsen sammensætter en lønpakke, der er konkurrencedygtig og står mål med de resultater, som bliver skabt i selskabet«.
Finans har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Jakob Stausholm og Rio Tinto til hans lønpakkes eksplosive udvikling.
På Rio Tintos generalforsamling blev aflønningspolitikken til topledelsen, herunder Jakob Stausholm, dog berørt af Sam Laidlaw, formand for vederlagsudvalget i Rio Tinto.
»Da udvalget sidst gennemgik vores politik i 2021, blev der ikke foretaget væsentlige ændringer. Siden da har der imidlertid været betydelige ændringer på markedet for lederlønninger. Især blandt virksomheder, som Rio Tinto konkurrerer med om talenter,« sagde han i sin tale.
Sam Laidlaw forklarede videre, hvorfor Rio Tinto nu vil lukke lønkløften til sine konkurrenter. Det skal ske gennem incitamentsprogrammer på en lang række parametre.
Heriblandt mål relateret til CO2-reduktion og andet inden for ESG.
Halvdelen af målene er dog fortsat relateret til den økonomiske udvikling i Rio Tinto. Her gik det baglæns for minekoncernen i 2023 – både i forhold til top- og bundlinje.
Jakob Stausholm kom til Rio Tinto i 2018, hvor han blev finansdirektør. Forinden havde han været en del af den øverste ledelse i Mærsk.
I 2021 blev han forfremmet til topchef i Rio Tinto. Hans forgænger på posten, Jean Jacques, var gennem et stormvejr i medierne og blandt investorerne, fordi han stod til at få en rekordhøj løn og bonus efter en skandale, hvor Rio Tinto var skyld i ødelæggelsen af et helligt sted i Australien.
Lønhoppet blev dog stemt ned.
Rio Tinto er britisk-australsk og har mere end 150 år på bagen. Selskabet er mange gange blevet kaldt én af verdens største CO2-udledere.