Fortsæt til indhold
Indland

Glæde i retten da Amagermanden fik livstid

<p>Den 46-årige Marcel Lychau Hansen er idømt fængsel på livstid for to drab og flere voldtægter.</p>

"Yes," lød det spontant fra forsamlingen, der klappede, da retsformand Jacob Scherfig læste dommen op.

Retsformanden måtte bede om, at tilhørerne, heriblandt flere af den dømtes ofre, ikke kom med udbrud, alligevel lød en mandestemme: "Så kan han lære det".

Torsdag formiddag satte Københavns Byret det foreløbigt sidste punktum i sagen om den såkaldte Amagermand.

Skal betale erstatning

Marcel Lychau Hansen blev mandag kendt skyldig i to drab samt flere voldtægter.

LÆS OGSÅ: Her er dommen over Amagermanden

Og torsdag gjaldt det så strafudmålingen, da et enigt nævningeting idømte Marcel Lychau Hansen fængsel på livstid. Samtidig skal han betale erstatning til sine ofre og sagens omkostninger.

Marcel Lychau Hansen modtog dommen uden synlig reaktion og tager betænkningstid i forhold til spørgsmålet om, hvorvidt han vil anke sin livstidsdom til landsretten.

Hans sønner fik dog et anstrengt smil, da den dømte forlod retssalen.

"God jul," råbte en tilhører efter Marcel Lychau Hansens ryg, mens flere i salen lo.

Havde krævet livstid

Anklager Anne Birgitte Stürup havde krævet livstid til den dømte med henvisning til en række tidligere domme, hvor man i nogle tilfælde har dømt livstid, mens rovmord og seksualmord i enkeltstående tilfælde har givet 14 til 16 års fængsel.

"Dommen følger praksis, og det er jeg særdeles tilfreds med. Det er, som det skal være," siger Anne Birgitte Stürup til jp.dk.

Omvendt mente forsvarer Jakob Lund Poulsen, at Marcel Lychau Hansen burde få en tidsbestemt straf, fordi de to drab blev begået for mange år siden.

Den højeste tidsbestemte straf i Danmark er på 16 års fængsel.

"Dommen var forventet efter skyldskendelsen. Jeg har noteret mig, at retten lægger vægt på, at der efter drabene er begået en række alvorlige forbrydelser," siger Jakob Lund Poulsen, som tilføjer, at "sagen har haft et meget grundigt og afbalanceret forløb i retten".

Frikendt for ét forhold

Marcel Lychau Hansen er dømt for drabet på den 73-årige pensionist Edith Andrup i 1987, drabet i 1990 på skolelæreren Lene Buchardt Rasmussen, firedobbelt voldtægt mod to 14-årige piger, en 15-årig pige og en 23-årig kvinde på Ingolfs Alle på Amager i 1995.

Han er desuden dømt for voldtægt af en 24-årig kvinde på Amagerkollegiet i 2005 samt voldtægten af en 17-årig pige på Amager sidste år.

Han blev dog frikendt for seksuelt overgreb på en 47-årig kvinde i Vangede i 2007, da bevismaterialet ikke var overbevisende nok.

Den dømte har under hele forløbet erklæret sig uskyldig, på trods af at hans dna er blevet knyttet til flere af gerningsstederne.

TV: Derfor fik Amagermanden livstid

TV: Forsvarer: En forventelig afgørelse

TV: Her får Amagermanden sin livstidsdom

TV: Far til voldtægtsoffer: Den største gave

LÆS OGSÅ: Så længe varer en livstidsdom

LÆS OGSÅ: De seneste 10 års livstidsdomme